Jaki kolagen wybrać? Tę kwestię rozważają zarówno osoby planujące zabiegi medycyny estetycznej, jak i pacjenci mierzący się bólem towarzyszącym różnym schorzeniom narządów ruchu. Kolagen dostępny na rynku w postaci preparatów medycznych może być różnego typu, co znacząco wpływa na jego oddziaływanie na organizm ludzki. Także sposób jego podawania może być odmienny. Czym dokładnie jest kolagen? W jaki sposób może oddziaływać na organizm ludzki? Jaki typ wybrać na stawy, a jaki na skórę w zabiegach medycyny estetycznej?
Czym jest kolagen i jaki wybrać?
Kolagen jest najczęściej występującą w organizmie człowieka proteiną, a specjaliści na pytanie, jaki kolagen wybrać, zwykle wskażą na podstawową jednostkę kolagenu, tropokolagen, składający się z czterech aminokwasów: proliny, hydroksyproliny, glicyny oraz lizyny. Aminokwasy te, zorganizowane są w potrójną helisę, stanowią bazę budulcową dla dojrzałego kolagenu, zapewniając wysoką wytrzymałość, a jednocześnie elastyczność włókien kolagenowych. Kolagen w organizmie ludzkim odpowiada za dobry stan skóry – utrzymanie jej odpowiedniego napięcia, gęstości oraz nawilżenia. Ma również wpływ na właściwe funkcjonowanie stawów, gojenie ran czy utrzymanie prawidłowego tonusu mięśni. Pomaga on także zachować naczynia krwionośne w dobrej kondycji.
Typy kolagenu w organizmie ludzkim
W obrębie ciała człowieka naukowcy wyróżnili ponad dwadzieścia osiem typów kolagenu, z czego tak naprawdę, w zabiegach medycznych, stosuje się głównie dwa pierwsze typy. Kolageny dzielą się na fibrylarne i niefibrylarne. Kolagen typu pierwszego oraz kolagen typu drugiego należą do kolagenów włóknistych. Kolagen typ I znajduje się w skórze, ścięgnach, więzadłach, kościach i zębinie, a także w innych tkankach łącznych, które nie są chrząstką. Z kolei typ II kolagenu buduje chrząstki, ciało szkliste oraz jądro miażdżyste znajdujące się w krążku międzykręgowym.
Preparaty medyczne
Do powszechnie stosowanych preparatów medycznych wykorzystywany jest kolagen typu I oraz II. Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje terapii z użyciem kolagenu – in situ, bezpośrednio w miejscu występowania problemu oraz bardziej ogólna, bazująca na podawaniu kolagenu doustnie. Postać kolagenu przyjmowanego jako suplement diety może być dość różnorodna. To tabletki, napoje czy proszek. Najefektywniejszą formą miejscowego podawania kolagenu są natomiast iniekcje, w tym mezoterapia tropokolagenem typu I. Wygodnym rozwiązaniem są gotowe sterylne fiolki, z których można bezpośrednio pobrać jednorodny środek do wstrzyknięć – podskórnych, dostawowych, okołostawowych czy domięśniowych. Zawarty w fiolce tropokolagen, uzupełniony o aktywne substancje pomocnicze, wspierające jego działanie w określonych wskazaniach, to bezpieczny wybór spośród dostępnych na rynku form kolagenu.
Jaki kolagen wybrać na stawy? Rodzaje terapii
Jaki kolagen wybrać w przypadku problemów z chrząstkami, które stanowią istotny element budowy stawów? Tu kluczowy jest zwykle kolagen typu II. To on stanowi budulec dla tych części układu ruchu człowieka.
Z wykorzystaniem kolagenu typu II dla potrzeb medycyny regeneracyjnej wiąże się jednak kilka ograniczeń. Po pierwsze jest on droższym i trudniejszym do uzyskania typem kolagenu. Drugim istotnym zagadnieniem jest sprawa immunogenności. Podanie kolagenu typu II indukuje rozwój artretyzmu u pewnych gatunków zwierząt, co budzi obawy wystąpienia analogicznej reakcji u ludzi, szczególnie, że u pacjentów dotkniętych reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których obecne są przeciwciała reagujące z kolagenem typu II.
Dodatkowo, badania in vitro porównujące hodowle chondrocytów na matrycach zbudowanych z kolagenu typu I oraz II wykazały, że tempo degradacji biorusztowania wykonanego z kolagenu typu I było znacznie wolniejsze i dłużej służył on jako przestrzenne rusztowanie dla chondrocytów, będąc w stanie zapewnić lepsze warunki pozwalające chondrocytom na zachowanie pożądanej morfologii, aktywności syntetycznej oraz żywotności.
Iniekcje
Miejscowe iniekcje kolagenem mogą pomagać w zastępowaniu oraz wzmacnianiu tkanek układu narządu ruchu. Sprzyjają ich przebudowie i ochronie przed dalszymi zmianami chorobowymi lub urazami. Same iniekcje odpowiedniego typu preparatu mogą mieć także mechaniczne działanie, wspierające mobilizację stawów oraz rozciąganie mięśni. W ten sposób terapia może wpływać na łagodzenie bólu, zmniejszając lub całkowicie eliminując konieczność zażywania leków przeciwbólowych na stawy.
Suplementacja jako uzupełnienie działania
Obok kolagenu podawanego w postaci iniekcji dostawowo lub zewnątrzstawowo, w zależności od innych elementów terapii, w przypadku problemów ze stawami często zalecana jest także suplementacja naturalnym kolagenem. Może być ona częścią kompleksowego działania, które ma szanse wpłynąć na poprawę stanu zdrowia. Kluczowe jest jednak zdrowe odżywianie. Jako suplement diety można przyjmować kolagen w postaci napojów, proszku, tabletek, a nawet żelków.