Fotostarzenie jest problemem dotyczącym odkrytych obszarów ciała, wystawionych na działanie promieni słonecznych. Skóra stanowi zewnętrzną, naturalną warstwę ochronną naszego ciała. Obszary narażone na promieniowanie UV ulegają starzeniu zazwyczaj szybciej niż pozostałe okolice ciała, a efekt starzenia się skóry jest tam bardziej widoczny. Proces starzenia, postępujący wraz z wiekiem, zależny jest od wielu czynników wewnętrznych (genetyka, hormony), jednak to fotostarzenie jest elementem dominującym.
Fotostarzenie skóry jest czynnikiem zewnątrzpochodnym, aż w 80% odpowiedzialnym za oznaki jej starzenia się. Procesy zachodzące w skórze pod wpływem promieniowania UV, przyspieszają naturalny, uwarunkowany genetycznie proces starzenia. Mechanizmy patofizjologiczne starzenia chronologicznego i fotostarzenia skóry są podobne. W obu przypadkach następuje wzrost produkcji metaloproteinaz macierzy (MMP), odpowiedzialnych za degradację i fragmentację włókien kolagenowych, głównie kolagenu typu I. Ekspozycja na słońce – jej długość i intensywność, nasila wystąpienie poszczególnych cech fotouszkodzenia.
W wyniku fotostarzenia, pod wpływem promieniowania UV, dochodzi do wielu niekorzystnych procesów w strukturach komórek skóry, które doprowadzają do zmian wyglądu tkanki skórnej oraz zaburzenia funkcji i struktury skóry. Wyniki badań wskazują, że budowa i funkcje skóry zależą od mechanicznych właściwości macierzy zewnątrzkomórkowej i znajdujących się w jej strukturze fibroblastów. W młodej skórze, włókna kolagenowe stanowią długie, nienaruszone, regularnie ułożone wiązki. W starzejącej się skórze obniża się liczba fibroblastów i tempo ich podziałów, w wyniku czego, zmniejsza się wytwarzanie kolagenu, jego włókna ulegają fragmentacji, zmniejsza się ich ilość i organizacja przestrzenna. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest przerwanie połączenia między fibroblastami a macierzą zewnątrzkomórkową. Fragmentacja włókien kolagenowych może być inicjowana przez metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej (MMP), zwłaszcza MMP-1.
JAK SŁOŃCE WPŁYWA NA PROCESY METABOLICZNE W SKÓRZE W ZALEŻNOŚCI OD WIEKU?
W młodej skórze, pozbawionej bodźców, poziom MMP-1 jest bardzo niski. Aktywność MMP-1mRNA rośnie wraz z wiekiem, a dodatkowo przejściowo wzrasta pod wpływem negatywnych dla skóry bodźców (UV, urazy). Ich aktywność znacznie wzrasta po ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Nawet pojedyncza dawka UV wyzwala proces degradacji włókien kolagenowych i elastynowych. Degradacja dotyczy zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. Powtarzanie ekspozycji na promieniowanie UV, prowadzi do przedwczesnej destrukcji fotozależnej wszystkich elementów macierzy zewnątrzkomórkowej. Większość tych procesów ma charakter nieodwracalny.
Wiek odgrywa dużą rolę w fotostarzeniu się skóry, gdyż zarówno synteza kolagenu, jak i procesy naprawcze, przebiegają z wiekiem coraz wolniej.
Innym czynnikiem, odpowiedzialnym za produkcję kolagenu w ludzkich fibroblastach, którego działanie z wiekiem ulega osłabieniu, jest transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-β), który jednocześnie ogranicza degradację kolagenu, poprzez hamowanie MMP-1, determinując równowagę w zakresie biosyntezy i degradacji kolagenu skóry.
Po miejscowej iniekcji tropokolagen działa jak biorusztowanie macierzy zewnątrzkomórkowej, poprzez odkładanie nowych włókienek kolagenu w uszkodzonym przez promienie UV obszarze skóry. Preparat wstrzykuje się miejscowo, śródskórnie lub do tkanki podskórnej, w celu zastąpienia, wzmocnienia, nadania struktury i ochrony (bariery adhezyjnej) tkanek, poprawiając w ten sposób anatomiczną i funkcjonalną strukturę włókien kolagenowych i tkanek je zawierających, jednocześnie zapewniając mechaniczne wsparcie objętych leczeniem obszarów. Odkładanie się kolagenu powoduje znaczną poprawę właściwości mechanicznych uszkodzonej skóry. Dotyczy to zwłaszcza przywrócenia właściwości anizotropowych w obszarze macierzy zewnątrzkomórkowej. Włókna kolagenu typu I stanowią podstawową objętość tkanki łącznej macierzy zewnątrzkomórkowej skóry. Są one syntetyzowane przede wszystkim przez fibroblasty. Łączenie się fibroblastów z włóknami kolagenowymi umożliwia wywieranie mechanicznych naprężeń i poprzez to, tworzenie trójwymiarowej sieci przestrzennej – biorusztowania macierzy zewnątrzkomórkowej.
Przywrócenie anizotropii włókien kolagenowych za pomocą miejscowych wstrzyknięć tropokolagenu, efektywnie indukuje właśnie taką samą biologiczną odpowiedź, jaką uzyskuje się w naturalnie młodej skórze, a zatem poprzez sygnalizację, indukowaną stymulacją integryn, co z kolei indukuje kaskadę czynników wzrostu (TGF-beta 1, CTGF, IGF-1), niezbędną do produkcji nowego kolagenu przez fibroblasty.
W badaniu in vitro z zastosowaniem jednego z preparatów linii GUNA Collagen Medical Devices – MD-TISSUE, wykazano nie tylko wpływ tropokolagenu typu I na tworzenie biorusztowania i odbudowę połączeń z fibroblastami, ale również indukcję proliferacji fibroblastów oraz ich zwiększony potencjał migracyjny do miejsca uszkodzenia. Oprócz tego, stwierdzono zwiększoną syntezę kolagenu typu I w objętych leczeniem obszarach oraz obniżoną degradację istniejących włókien kolagenowych, ze względu na wzrost syntezy inhibitora metaloproteinaz – TIMP-I.
Zawartość substancji pomocniczych poszerza podstawowy mechanizm działania produktów COLLAGEN MEDICAL DEVICES o mechanizmy metaboliczne, związane z działaniem wewnątrzkomórkowym witamin z grupy B, kwasu askorbinowego czy cytrynowego, ochronnym dla kolagenu oraz przeciwzapalny mechanizm działania bioflawonoidów.
Okres zimowy jest idealnym momentem na rozpoczęcie przygotowań skóry do lata, poprzez wzmocnienie i polepszenie jej struktury. W przypadku fotostarzenia, najkorzystniejszym schematem zabiegowym będzie połączenie zastosowania preparatów MD-TISSUE i MD-MATRIX w obszarze skóry twarzy, szyi i dekoltu.
W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów należy zastosować oba preparaty w obszarze zabiegowym, zgodnie ze schematem dla „skóry po lecie”, według opracowanego przez producenta, standardowego protokołu leczenia obejmującego:
FAZA PIERWSZA – aktywne nasycenie:
1 zabieg w tygodniu przez pierwsze 4 tygodnie
FAZA DRUGA – intensywna regeneracja:
1 zabieg co drugi tydzień przez 1 miesiąc
1 zabieg w miesiącu przez 2 miesiące
FAZA TRZECIA – aktywne podtrzymanie efektów:
1 zabieg co 6-12 miesięcy w celu podtrzymania efektów
Zabiegi podtrzymujące stosuje się po okresie letnim, aby jak najbardziej zniwelować negatywne dla skóry skutki opalania.
PROTOKÓŁ LECZENIA W ZALEŻNOŚCI OD WIEKU
Protokół zabiegowy z zastosowaniem GUNA COLLAGEN MEDICAL DEVICES zmienia się z wiekiem pacjentki – zabiegi należy zintensyfikować, gdyż niezbędne jest nie tylko uzupełnienie braków kolagenu związanych z fotostarzeniem, ale również przesunięcie naturalnej równowagi – między degradacją a biosyntezą kolagenu – w kierunku zwiększenia biosyntezy, aby uzyskać efekt odbudowy struktury skóry. W związku z tym, zabiegi FAZY TRZECIEJ przeprowadza się co 3 miesiące, a po okresie letnim, można przeprowadzić nawet 2-3 zabiegi w krótkich odstępach czasu.