Strona główna » Blog » Jaki kolagen wybrać?

Jaki kolagen wybrać?

Jaki kolagen wybrać?

Jaki kolagen wybrać? Tę kwestię rozważają zarówno osoby planujące zabiegi medycyny estetycznej, jak i pacjenci mierzący się bólem towarzyszącym różnym schorzeniom narządów ruchu. Kolagen dostępny na rynku w postaci preparatów medycznych może być różnego typu, co znacząco wpływa na jego oddziaływanie na organizm ludzki. Także sposób jego podawania może być odmienny. Czym dokładnie jest kolagen? W jaki sposób może oddziaływać na organizm ludzki? Jaki typ wybrać na stawy, a jaki na skórę w zabiegach medycyny estetycznej?

Spis treści:
Podstawowe informacje
Rodzaje terapii
Medycyna estetyczna

Czym jest kolagen i jaki wybrać?

Kolagen jest najczęściej występującą w organizmie człowieka proteiną, a specjaliści na pytanie, jaki kolagen wybrać, zwykle wskażą na podstawową jednostkę kolagenu, tropokolagen, składający się z czterech aminokwasów: proliny, hydroksyproliny, glicyny oraz lizyny. Aminokwasy te, zorganizowane są w potrójną helisę, stanowią bazę budulcową dla dojrzałego kolagenu, zapewniając wysoką wytrzymałość, a jednocześnie elastyczność włókien kolagenowych. Kolagen w organizmie ludzkim odpowiada za dobry stan skóry – utrzymanie jej odpowiedniego napięcia, gęstości oraz nawilżenia. Ma również wpływ na właściwe funkcjonowanie stawów, gojenie ran czy utrzymanie prawidłowego tonusu mięśni. Pomaga on także zachować naczynia krwionośne w dobrej kondycji.

Typy kolagenu w organizmie ludzkim

W obrębie ciała człowieka naukowcy wyróżnili ponad dwadzieścia osiem typów kolagenu, z czego tak naprawdę, w zabiegach medycznych, stosuje się głównie dwa pierwsze typy. Kolageny dzielą się na fibrylarne i niefibrylarne. Kolagen typu pierwszego oraz kolagen typu drugiego należą do kolagenów włóknistych. Kolagen typ I znajduje się w skórze, ścięgnach, więzadłach, kościach i zębinie, a także w innych tkankach łącznych, które nie są chrząstką. Z kolei typ II kolagenu buduje chrząstki, ciało szkliste oraz jądro miażdżyste znajdujące się w krążku międzykręgowym.

Preparaty medyczne

Do powszechnie stosowanych preparatów medycznych wykorzystywany jest kolagen typu I oraz II. Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje terapii z użyciem kolagenu – in situ, bezpośrednio w miejscu występowania problemu oraz bardziej ogólna, bazująca na podawaniu kolagenu doustnie. Postać kolagenu przyjmowanego jako suplement diety może być dość różnorodna. To tabletki, napoje czy proszek. Najefektywniejszą formą miejscowego podawania kolagenu są natomiast iniekcje, w tym mezoterapia tropokolagenem typu I. Wygodnym rozwiązaniem są gotowe sterylne fiolki, z których można bezpośrednio pobrać jednorodny środek do wstrzyknięć – podskórnych, dostawowych, okołostawowych czy domięśniowych. Zawarty w fiolce tropokolagen, uzupełniony o aktywne substancje pomocnicze, wspierające jego działanie w określonych wskazaniach, to bezpieczny wybór spośród dostępnych na rynku form kolagenu.

Zwyrodnienie stawów

Jaki kolagen wybrać na stawy? Rodzaje terapii

Jaki kolagen wybrać w przypadku problemów z chrząstkami, które stanowią istotny element budowy stawów? Tu kluczowy jest zwykle kolagen typu II. To on stanowi budulec dla tych części układu ruchu człowieka.
Z wykorzystaniem kolagenu typu II dla potrzeb medycyny regeneracyjnej wiąże się jednak kilka ograniczeń. Po pierwsze jest on droższym i trudniejszym do uzyskania typem kolagenu. Drugim istotnym zagadnieniem jest sprawa immunogenności. Podanie kolagenu typu II indukuje rozwój artretyzmu u pewnych gatunków zwierząt, co budzi obawy wystąpienia analogicznej reakcji u ludzi, szczególnie, że u pacjentów dotkniętych reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których obecne są przeciwciała reagujące z kolagenem typu II.
Dodatkowo, badania in vitro porównujące hodowle chondrocytów na matrycach zbudowanych z kolagenu typu I oraz II wykazały, że tempo degradacji biorusztowania wykonanego z kolagenu typu I było znacznie wolniejsze i dłużej służył on jako przestrzenne rusztowanie dla chondrocytów, będąc w stanie zapewnić lepsze warunki pozwalające chondrocytom na zachowanie pożądanej morfologii, aktywności syntetycznej oraz żywotności.

Iniekcje

Miejscowe iniekcje kolagenem mogą pomagać w zastępowaniu oraz wzmacnianiu tkanek układu narządu ruchu. Sprzyjają ich przebudowie i ochronie przed dalszymi zmianami chorobowymi lub urazami. Same iniekcje odpowiedniego typu preparatu mogą mieć także mechaniczne działanie, wspierające mobilizację stawów oraz rozciąganie mięśni. W ten sposób terapia może wpływać na łagodzenie bólu, zmniejszając lub całkowicie eliminując konieczność zażywania leków przeciwbólowych na stawy.

Suplementacja jako uzupełnienie działania

Obok kolagenu podawanego w postaci iniekcji dostawowo lub zewnątrzstawowo, w zależności od innych elementów terapii, w przypadku problemów ze stawami często zalecana jest także suplementacja naturalnym kolagenem. Może być ona częścią kompleksowego działania, które ma szanse wpłynąć na poprawę stanu zdrowia. Kluczowe jest jednak zdrowe odżywianie. Jako suplement diety można przyjmować kolagen w postaci napojów, proszku, tabletek, a nawet żelków.

Jaki kolagen wybrać na skórę?

Kiedy pojawia się pytanie, jaki kolagen wybrać na skórę, odpowiedź wydaje się oczywista. Tropokolagen typu I, jako prekursor dojrzałego kolagenu w macierzy zewnątrzkomórkowej, tworzy swoiste biorusztowanie. Dzięki temu wpływa na strukturalną integralność tkanki, wytrzymałość na rozciąganie, a także sprężystość. To ten sam kolagen, który jest w naturalny sposób syntetyzowany przez fibroblasty. Iniekcje kolagenem typu I w postaci tropokolagenu mogą przeciwdziałać procesom biodegradacji wynikającym ze starzenia się, oddziaływania promieniowania UV oraz wolnych rodników.

Gdzie jeszcze można go stosować?

Tropokolagen typu I może być stosowany w zabiegach estetycznych na skórę bazujących na mezoterapii, ale mających różne cele. W strefie twarzy i podbródka, szyi, dekoltu, a także całego ciała wspierają regenerację i poprawiają strukturę tkanek. Opracowane zostały także metody wspierające terapię łysienia poprzez iniekcje odpowiednio dobranych preparatów. Oprócz tego tropokolagen znajduje zastosowanie w stomatologii oraz terapii bólu. Mezoterapię można wspierać poprzez stosowanie innych, już zewnętrznych zabiegów pielęgnacyjnych i regenerujących.

Zabiegi na ciało

W wielu strefach ciała może być korzystne zastosowanie terapii kolagenem typu I. Jej celem jest regeneracja skóry oraz niwelowanie efektów zwiotczenia czy przesuszenia. Możliwe jest także wpływanie na lokalną redukcję nadmiarów tkanki tłuszczowej, na przykład pod kolanami czy wokół pępka. Kolagen wykazuje dobre rezultaty w terapii rozstępów, zarówno w fazie zapalnej, jak i zanikowej. Mezoterapia tropokolagenem może być również zastosowana przy zmniejszaniu widoczności blizn albo redukcji cellulitu.

Skóra głowy – terapia przeciwdziałająca wypadaniu włosów

Iniekcje kolagenowe okazują się pomocne również na skórze głowy. Mezoterapia igłowa skóry głowy z wykorzystaniem preparatów MD-Tissue oraz MD-Matrix pomaga w walce z procesami nadmiernego wypadania włosów, ich osłabienia czy powolnego rośnięcia. Dzięki składowi sterylnego, gotowego do iniekcji preparatu skóra jest lepiej odżywiona, przez co porost włosów może być lepszy. Tropokolagen typu I przyczynia się do błyskawicznej poprawy stanu macierzy zewnątrzkomórkowej, wspierając odbudowę biorusztowania. Kwas askorbinowy usuwa wolne rodniki, natomiast kompleks witamin B oraz kwas cytrynowy wspiera cykl energetyczny komórki.

Kolagen jako białko będące jednym z głównych składników tkanki łącznej jest niezbędny w utrzymywaniu skóry oraz innych tkanek w dobrej kondycji. Dzięki możliwości wsparcia organizmu w procesie neosyntezy kolagenu otwierają się możliwości terapii wielu problemów i schorzeń. Warto postawić na preparaty zawierające wysokiej jakości tropokolagen typu I, takie jak Guna Medical Devices. Sprawdź ofertę gotowych do użycia wyrobów medycznych Ambra Group, które będą optymalnym rozwiązaniem w każdym gabinecie medycyny estetycznej, stomatologicznym czy terapii bólu.