Strona główna » Blog » Kolagen na blizny

Kolagen na blizny

Kolagen na blizny

Kolagen jako podstawowy budulec skóry, coraz częściej stosowany jest w efektywnej redukcji blizn. Substancja ta jest na szeroką skalę stosowana w medycynie estetycznej ze względu na jej unikalne właściwości regeneracyjne. Kolagen to podstawowy budulec skóry, a podawanie go drogą iniekcji przy użyciu odpowiednio opracowanych preparatów może przynieść spektakularne efekty w przywracaniu właściwej struktury tkankom bliznowatym.

Spis treści:
W jaki sposób działa?
Geneza problemu
Polecane zabiegi
Efekty
Złożony tropokolagen
Collagen Medical Devices

W jaki sposób naturalny kolagen działa na blizny, w tym blizny pooperacyjne, pooparzeniowe, a także stare blizny potrądzikowe czy po ospie?

Naturalny kolagen w określony sposób wpływa na stan skóry, przez co powszechnie zalecany jest w różnych zabiegach na stare blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe czy te występujące po ospie. Wynika to z jego właściwości regeneracyjnych, dzięki którym zagęszcza skórę, zmniejszając widoczność nieestetycznych zmian. Produkty skierowane do iniekcji, zawierające kolagen, aby były skuteczne muszą być jednak bardzo starannie dobrane. Produkty zawierające w swoim składzie tropokolagen do redukcji blizn można stosować zarówno na twarzy i podbródku, szyi i dekolcie, jak i pozostałych obszarach ciała.

Proces powstawania blizn

Blizna powstaje w miejscu przerwania ciągłości skóry, a proces jej powstawania może trwać od kilku tygodni do nawet dwóch lat. Zmiana ta występuje pod wpływem uszkodzenia skóry właściwej i zwykle jest konsekwencją urazu, zabiegu operacyjnego czy oparzenia. Blizny mogą się pojawić również po zagojeniu zmian chorobowych, np. wyprysków po trądziku czy pęcherzy występujących w przebiegu ospy. Tego rodzaju zmiana zbudowana jest z włóknistej tkanki łącznej, która powstaje pod wpływem złączenia się zerwanych brzegów skóry lub powstania nowych tkanek w miejscu ubytku. Blizna odróżnia się od reszty skóry wypukłością, twardością i odmiennym kolorytem, a także jest mniej elastyczna oraz pozbawiona mieszków włosowych, gruczołów łojowych czy zakończeń nerwowych.

Blizna na brzuchu

Zabieg niwelujący blizny

Najskuteczniejszą formą zastosowania kolagenu w leczeniu blizn, jest mezoterapia tropokolagenowa. Zabieg ten opiera się na dostarczeniu gotowego substratu do uszkodzonych tkanek, regenerując je, a także na bezpośrednim stymulowaniu fibroblastów, celem pobudzenia produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Procedura wymaga podania specjalnego preparatu, którego głównym składnikiem aktywnym jest właśnie kolagen. Oprócz niego dostarczane są też substancje odżywcze, witaminy i minerały. Aktywowanie fibroblastów do pracy pobudza jednocześnie produkcję kwasu hialuronowego, posiadającego właściwości wiązania wody w przestrzeni komórkowej. Mezoterapia tropokolagenowa jest małoinwazyjna i w zależności od rozległości powierzchni poddanej zabiegowi, trwa ok. 10-30 minut. Zabieg można wykonać bez znieczulenia lub wystarczające będzie zastosowanie znieczulenia miejscowego w formie kremu, którym pokrywa się obszar iniekcji, który praktycznie niweluje doświadczenia bólowe. Do podania preparatu używana jest bardzo cienka igła, a mikrocząsteczki tropokolagenu, zawarte w preparacie są w 96% zgodne z naturalnym ludzkim kolagenem.

Jakie efekty zapewnia czysty kolagen na blizny i który będzie najlepszy?

Czysty kolagen na blizny zapewnia bardzo dobre efekty terapeutyczne, co wynika z powstania nowych włókien kolagenowych pod wpływem zabiegu. Dzięki temu wzmacniana zostaje ich równoległa struktura i regularna budowa sprawiając, że uszkodzone obszary skóry ulegają regeneracji, dążąc do ich wygładzenia oraz wyrównania. Podwyższona produkcja kwasu hialuronowego zwiększa nawilżenie i objętość, co przyczynia się do ogólnej poprawy wyglądu tkanek. Mezoterapia z wykorzystaniem czystego kolagenu zabezpiecza jednocześnie przed działaniem wolnych rodników, które odpowiadają za stres oksydacyjny. Preparaty dostępne w naszej ofercie pozwalają dzięki temu na zredukowanie nie tylko blizn, ale też zmarszczek czy zwiotczeń.

Złożony tropokolagen

Wysoką efektywność w zabiegu mezoterapii zapewnia tropokolagen typu I, który ma postać złożonego polimeru. Cząsteczka ta jest łącznie zbudowana z trzech łańcuchów polipeptydowych, które są ważnym elementem strukturalnym dojrzałych włókien kolagenowych. Do produkcji kolagenu w tkance łącznej, dochodzi pod wpływem aktywności fibroblastów, która wraz z wiekiem zwalnia. 

Tropokolagen

Tropokolagen typu I pochodzenia wieprzowego, zapewnia duże podobieństwo składu procentowego aminokwasów do kolagenu ludzkiego. Jego niska immunogenność podnosi bezpieczeństwo stosowania, co ma szczególne znaczenie w niwelowaniu widoczności blizn, pozwalając wykonywać zabieg jeszcze w trakcie jej tworzenia się, a także niezależnie od wieku pacjenta. Tropokolagen w takiej formie nie daje żadnych skutków ubocznych. Za pośrednictwem naszej strony internetowej możesz wyszukać gabinet w najbliższej okolicy, w którym realizowane są zabiegi mezoterapii z wykorzystaniem tropokolagenu. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Dodatkowych informacji o produktach dedykowanych usuwaniu takich zmian może udzielić nasze biuro obsługi klienta.