Strona główna » Blog » Kolagen na blizny pooperacyjne

Kolagen na blizny pooperacyjne

Kolagen na blizny pooperacyjne

Kolagen na blizny pooperacyjne wykorzystywany jest coraz częściej, co wynika z wyjątkowych właściwości tej naturalnej substancji. Jego zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej i terapiach uzupełniających, może się przyczynić do zredukowania licznych zmian i niedoskonałości skóry, włącznie ze śladami powstałymi w wyniku zabiegów chirurgicznych. Kolagen to naturalny budulec, którego iniekcja sprzyja regeneracji tkanek bliznowatych.

Spis treści:
Kiedy jest zalecany?
Rodzaje zmian
Ochrona przed powstawaniem
Jak działa?
Zabieg mezoterapii tropokolagenowej

Kiedy zalecany jest kolagen na blizny pooperacyjne?

Kolagen na blizny pooperacyjne jest zalecany wówczas, gdy w następstwie wygojenia się rany po przeprowadzeniu procedury chirurgicznej, na skórze pozostaje trwała zmiana skórna. Jej obecność jest naturalnym następstwem procesu gojenia rany, która powstała w wyniku cięcia. Proces powstawania blizny pozostaje ściśle powiązany z zastąpieniem uszkodzonej skóry przez właściwą tkankę łączną. Prawidłowy proces przebiegający bez komplikacji polega na tym, że zmiana początkowo jest bardzo wyraźna, ale z czasem blednie, kurczy się i staje się coraz mniej widoczna. O jej ostatecznym wyglądzie decyduje przede wszystkim umiejscowienie i rodzaj urazu, a także zastosowana forma pielęgnacji. Przykładem blizny pooperacyjnej może być zmiana, która powstaje na ciele po przeprowadzeniu tzw. cesarskiego cięcia.

Rodzaje zmian

Z reguły rany po operacjach ulegają samoczynnemu zrostowi, po zastosowaniu odpowiedniego zszycia i opatrunku przez lekarza. Proces ten szybciej następuje u osób młodych, których kondycja zdrowotna jest dobra. O czasie gojenia i samym ryzyku powstania nieprawidłowej blizny decydują różne czynniki. Jednym z powikłań może być powstanie tzw. zrostów pooperacyjnych, poprzez niewłaściwe połączenie się tkanek. Najczęściej występują one u osób po procedurach ginekologicznych oraz operacjach jamy brzusznej i miednicy, gdzie zszycie jest wielowarstwowe. Blizny pooperacyjne dzielą się na niedojrzałe oraz dojrzałe. Pierwsze z nich są czerwone, wypukłe i mogą wywoływać dyskomfort spowodowany swędzeniem lub bólem. Drugie z kolei to blizny prawidłowe, które charakteryzują się kolorem jaśniejszym od skóry, a także są miękkie w dotyku i płaskie. Blizny przerostowe, czyli nieprawidłowe, powstałe w wyniku niewłaściwego gojenia się rany, pozostają uniesione powyżej poziomu sąsiadujących tkanek i mogą z czasem zmieniać swój rozmiar. Najbardziej problematyczne są tzw. keloidy, czyli bliznowce. Objawiają się one pod postacią twardej i włóknistej narośli, która może przekraczać linię urazu i nie ulega samoistnemu gojeniu.

Ochrona przed powstawaniem

Aby przeciwdziałać powstawaniu nieprawidłowych blizn, należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe gojenie rany. Kluczowe znaczenie w tym procesie ma oczywiście pierwsze jej opatrzenie przez lekarza, a także właściwa jej pielęgnacja po zabiegu. Miejsce cięcia powinno być dokładnie oczyszczone, a także pokryte specjalnym opatrunkiem. Rana często też wymaga regularnego przemywania. Same opatrunki należy zmieniać z odpowiednią częstotliwości, dbając przy tym o unikanie ekspozycji skóry na oddziaływanie różnych zewnętrznych czynników podrażniających. Pielęgnacja rany pooperacyjnej powinna być uzależniona od jej stanu, a także umiejscowienia. Istotny pod tym względem jest rodzaj opatrunku. Rana sącząca wymaga bowiem innego zabezpieczenia od tej, która nie krwawi. Jeżeli mimo prawidłowej pielęgnacji, powstająca blizna sprawia dyskomfort, zalecanym rozwiązaniem może być przeprowadzenie odpowiedniej terapii kolagenowej.

Blizna na ciele

Jak działa kolagen na blizny pooperacyjne?

Kolagen na blizny pooperacyjne jest stosowany w ramach zabiegu mezoterapii, która odbywa się z wykorzystaniem specjalnego preparatu iniekcyjnego. Obecnie do redukowania widoczności zmian powstałych w wyniku cięcia skalpelem, powszechnie używany jest tropokolagen typu I wykazujący działanie regeneracyjne oparte na naturalnych procesach, przez co mamy pewność, że nie zaburzy naturalnego procesu powstawania blizny, a tylko go wesprze. Substancja ta działa jako substrat tworzący kolagen dojrzały, który jest naturalnie syntetyzowany w organizmie przez fibroblasty. Preparaty zawierające tropokolagen typu I znajdują zastosowanie również w przypadku innych niedoskonałości skórnych, takich jak rozstępy czy zmiany spowodowane procesami starzenia.

Zabieg mezoterapii tropokolagenowej

Każda z tkanek posiada biorusztowanie, które jest zbudowane z dojrzałych włókien kolagenowych. Mezoterapia tropokolagenowa polega na iniekcji preparatu zawierającego cząsteczkę tropokolagenu typu I, który wbudowuje się w ich sieć oraz spełnia funkcję prekursora inicjującego ich regenerację. Tropokolagen typu I aktywuje fibroblasty tkanki podskórnej do produkcji nowego kolagenu. W rezultacie blizna pooperacyjną ulega przebudowie i następuje jej poprawne gojenie, co poprawia jej wygląd oraz zmniejsza ból oraz dyskomfort, które często występują w przypadku blizn nieprawidłowych. W składzie preparatów mogą też znajdować się witaminy, związki mineralne, bioflawonoidy oraz inne substancje dodatkowe, wspierające lub wzmacniające jego działanie. W zabiegach medycyny estetycznej stosowany jest tropokolagen wieprzowy, który cechuje się budową w nawet 96% zgodną z naturalnym kolagenem ludzkim, co zapewnia odpowiednią kompatybilność biologiczną.