Strona główna » Kolagen na rozstępy

KOLAGEN NA ROZSTĘPY

Rozstępy to powszechny defekt kosmetyczny. Są wynikiem mechanicznego uszkodzenia biorusztowania zbudowanego z sieci włókien kolagenowych w skórze. Dochodzi do niego zazwyczaj w wyniku gwałtownego rozciągnięcia danego obszaru. Z zewnątrz są widoczne jako pasma ścieńczałej pomarszczonej skóry, przypominającej blizny. Początkowo mają barwę czerwono-fioletową, z czasem ulegają rozjaśnieniu i stają się mniej widoczne. Najczęściej spowodowane są wzrostem masy ciała – otyłością, przyrostem mięśni, skłonnościami genetycznymi, szybkim wzrostem ciała w okresie dojrzewania oraz zaburzeniami hormonalnymi – ciążą, menopauzą, stosowaniem środków hormonalnych.

Rozwój rozstępów przebiega w dwóch fazach: zapalnej i zanikowej. Podczas pierwszej zachodzi w skórze proces zapalny, rozstępy mają kolor czerwono-fioletowy, są delikatnie wyniesione nad skórę. Faza zapalna trwa około 3 miesięcy. W fazie zanikowej rozstępy zaczynają się rozjaśniać, robią się mniej widoczne.

Rozstępy zlokalizowane są najczęściej na brzuchu, pośladkach, udach i ramionach. U osób otyłych występują głównie na biodrach, brzuchu, udach. U kobiet ciężarnych są obecne na brzuchu, na biodrach, piersiach i udach. U mężczyzn zbyt szybko nabywających masę mięśniową, lokalizują się przede wszystkim na ramionach. U młodzieży w okresie dojrzewania rozstępy pojawiają się na udach, piersiach, pośladkach i w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Podstawowym czynnikiem powstawania rozstępów są predyspozycje genetyczne. Fibroblasty występujące w skórze właściwej wykazują wówczas osłabioną syntezę głównie włókien kolagenowych. Ilość fibroblastów oraz naczyń krwionośnych włosowatych w tym obszarze jest zmniejszona. Powstające biorusztowanie z włókien kolagenowych jest słabe, delikatne, podatne na urazy w wyniku rozciągania skóry. Okolice rozstępów pokryte są atroficznym, czyli ścieńczałym naskórkiem oraz cienką skórą właściwą ze zmianami włókninowymi.

Pierwsza faza, gdy zmiany są świeże, jest najlepszym momentem do podjęcia właściwego i skutecznego leczenia. W terapii dla pozbycia się rozstępów, przede wszystkim należy się skupić na pobudzaniu fibroblastów, by zaczęły produkować nowe włókna kolagenowe oraz na poprawie ukrwienia miejsc zmienionych, pobudzając w ten sposób  procesy regeneracji i odnowy kolagenu.

Mezoterapia z zastosowaniem odpowiedniego preparatu Collagen Medical Devices, czyli dostarczenie substancji aktywnych w procesie regeneracji biorusztowania skóry wprost do miejsca uszkodzenia, daje możliwość zadziałania od pierwszego momentu we właściwy sposób, odpowiednio do postępującego procesu uszkodzenia, na odpowiednie mechanizmy strukturalne i metaboliczne w skórze. Kolejne iniekcje uzupełniają strukturę biorusztowania.

W pierwszej fazie tworzenia rozstępów najskuteczniejszy będzie preparat MD-TISSUE.

MD-TISSUE zawiera tropokolagen typu I, kwas askorbinowy (witaminę C), wit. B1, B2, B6 oraz glukonian magnezu. Mechanizm działania tropokolagenu typu I na poziomie tkanki łącznej skóry właściwej polega na wbudowaniu podanego tropokolagenu we włókna kolagenowe istniejącego w skórze biorusztowania. Wzmocnienie biorusztowania daje efekt zagęszczenia skóry, ale wpływa również na pobudzenie fibroblastów zarówno do proliferacji, czyli namnażania oraz do migracji do miejsca uszkodzenia. Tam, pobudzone fibroblasty zaczynają neosyntezę kolagenu. Kwas askorbinowy, który jest „wymiataczem” wolnych rodników, pełni rolę ochronną dla kolagenu, jednocześnie biorąc udział w ostatecznym dojrzewaniu włókien kolagenowych. Witaminy B biorą udział w cyklu energetycznym komórki, pobudzając fibroblasty do intensywnej produkcji kolagenu. Glukonian magnezu bierze udział w ostatecznym dojrzewaniu włókien kolagenowych.

Na etapie, gdy mamy już do czynienia z rozstępami w fazie zanikowej, stosuje się MD-MATRIX – przyspieszacz tkankowy, zawierający w swoim składzie, oprócz strukturalnie działającego tropokolagenu typu I, kwas cytrynowy – podstawowy substrat cyklu Krebsa, czyli cyklu energetycznego komórki, w którym powstają wysokoenergetyczne cząsteczki ATP oraz witaminę B3, będącą kofaktorem wielu przemian metabolicznych w komórkach. Podanie tych substancji pomocniczych w miejsce uszkodzenia prowadzi do intensywnych procesów regeneracji w tkankach. Tropokolagen zawarty w MD-MATRIX jest gotowym substratem do odbudowy strukturalnej włókien kolagenowych macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej skóry i tkanki podskórnej. Regeneracja tkanki podskórnej prowadzi do odbudowy właściwego unaczynienia w danej okolicy.

W przypadku rozstępów pojawiają się problemy analogiczne do leczenia blizn. Z reguły nie ma możliwości całkowitego usunięcia zmian. Często leczenie ma za zadanie maksymalną poprawę wyglądu, a nie całkowitą likwidację problemu.

W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów dobrze jest połączyć różne techniki terapeutyczne. Efekty kuracji redukującej rozstępy uzyskuje się średnio po ok. 3–6 miesiącach. Mając na uwadze, że procesy przebudowy biorusztowania kolagenowego trwają nawet do roku czasu od rozpoczęcia procesu destrukcji, należy kontynuować podtrzymujące zabiegi mezoterapii z zastosowaniem preparatów CMDs raz w miesiącu do roku czasu, aby uzyskać maksymalne efekty regeneracji struktury przestrzennej skóry i tkanki podskórnej.