Strona główna » Blog » Kolagen na rozstępy

Kolagen na rozstępy

Kolagen na rozstępy

Kolagen na rozstępy to coraz częściej stosowane rozwiązanie w medycynie estetycznej, ze względu na wyjątkowe właściwości tego naturalnego budulca skóry. Jego wprowadzenie poprzez iniekcję sprzyja redukcji różnych niedoskonałości, włącznie z charakterystycznymi pręgami, smugami i liniami. Problemy te mogą występować na wielu obszarach ciała, jednak zwykle pojawiają się na udach, ramionach, brzuchu, biodrach czy pośladkach.

Spis treści:
Kiedy najlepiej go zastosować?
Poprawa elastyczności skóry
Wskazania i zalecenia
Jaki wybrać?
Zabieg mezoterapii
Wykorzystanie tropokolagenu typu I

Kiedy najlepiej zastosować kolagen na rozstępy?

Kolagen na rozstępy jest szczególnie zalecany wówczas, gdy tego rodzaju zmiany pojawią się na skórze, gdy jest ona poddana intensywnemu rozciąganiu w krótkim czasie. Dotyczy to zarówno pacjentów po nagłej utracie masy ciała, ćwiczących kulturystykę oraz przyjmujących doustne sterydy, jak i kobiet w ciąży. Sam kolagen jest naturalnie produkowany w organizmie przez fibroblasty, a jego dojrzałe włókna tworzą układ przestrzennej siatki w macierzy zewnątrzkomórkowej. Pozwalają one na utrzymanie integralności tkanek, ale ich nadmierne rozciąganie może powodować pękanie, co prowadzi do uszkodzenia skóry i pojawienia się na niej „blizn”, czyli rozstępów. Początkowo przybierają one czerwone lub fioletowe zabarwienie, które z czasem blaknie i stają się srebrzysto-beżowe, pozostając odporne na opalanie.

Poprawa elastyczności skóry

Spadek poziomu kolagenu w skórze znacząco zwiększa ryzyko powstawania tego typu niedoskonałości. Białko to jest kluczowe dla utrzymania elastyczności skóry, jednak wraz z wiekiem, jego produkcja w naszym organizmie maleje. W rezultacie prowadzi to do uwidocznienia nie tylko rozstępów, ale również cellulitu, zmarszczek i innych problemów estetycznych. Włókna kolagenowe tworzą przestrzenną sieć, która działa jako rusztowanie dla tkanek oraz zapewnia im prawidłową integralność, elastyczność, sprężystość i strukturę. Z tego względu w zabiegach medycyny estetycznej coraz częściej stosowany jest tropokolagen typu I, który jest podstawową jednostką dojrzałego kolagenu. Dzięki swojej postaci, bezpośrednio po iniekcji ulega on wbudowaniu w strukturę sieci kolagenowych, a następnie przywraca równowagę w procesie odbudowy biorusztowania. Taki zabieg regeneruje tkankę podskórną i samą skórę, co ułatwia redukcję niekorzystnych zmian.

Wskazania i zalecenia

Procedura z zastosowaniem tropokolagenu typu I sprawdza się nie tylko w formie odrębnego zabiegu, ale także w połączeniu z terapiami różnymi systemami laserowymi i innymi technologiami wspierającymi redukcję rozstępów. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegów tropokolagenowych mogą być nie tylko rozstępy, ale także innego rodzaju blizny, występujące po zabiegach i operacjach. W przypadku rozstępów, substancja ta może pomóc w zmniejszeniu ich widoczności w każdej fazie ich dojrzewania, niezależnie od tego, czy są one spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, nagłym wzrostem mięśni, szybkim zwiększeniem lub utratą masy ciała czy zmianami w strukturze skóry po ciąży.

Kobieta z rozstępami

Jaki kolagen na rozstępy po ciąży wybrać?

Kolagen na rozstępy po ciąży również bez obaw może być stosowany w formie tropokolagenu. Jednak kluczowe znaczenie ma zastosowanie produktu certyfikowanego, testowanego i potwierdzonego licznymi badaniami. Zabieg z użyciem tropokolagenu typu I, aby był skuteczny, powinien być wykonywany przez doświadczony personel medyczny, który posiada niezbędne wyposażenie gabinetowe, uprawnienia i kwalifikacje do stosowania środków tego typu.

Zabieg mezoterapii kolagenowej

Mezoterapia kolagenowa polega na punktowym iniekcyjnym dostarczaniu do wybranych miejsc na skórze preparatu, który jest wstrzykiwany bezpośrednio do tkanek o określonych potrzebach. Procedura ta znajduje szerokie zastosowanie w terapii regeneracyjnej. Najpopularniejsza formuła tego zabiegu wykorzystuje gotowe preparaty, które są zamknięte w sterylnych fiolkach i zawierają odpowiednią łatwo przyswajalną dla organizmu formę kolagenu – tropokolagen. Produkty te nie wymagają wcześniejszego przygotowywania, a zawarte w nich substancje są dobrze chronione przed zanieczyszczeniem. Zastosowanie gotowych środków iniekcyjnych znacząco skraca też czas trwania zabiegu. Nie bez znaczenia pozostaje również pewność przechowywania preparatów kolagenowych i pozostałych substancji czynnych w odpowiedniej temperaturze i utrzymanie ich pożądanej konsystencji.

Wykorzystanie tropokolagenu typu I

Terapia z użyciem tropokolagenu typu I pozwala na dostarczenie skórze substancji, którego strukturalna budowa jest niemal identyczna z kolagenem produkowanym przez ludzki organizm. To z kolei przekłada się na wyeliminowanie ryzyka ewentualnych powikłań. Zabiegi tropokolagenem typu I powinny być wykonywane w indywidualnie dobranych odstępach czasowych, co umożliwi bardziej optymalną stymulację tkanek oraz prawidłową odbudowę skóry pokrytej rozstępami. Oprócz samego tropokolagenu typu I, preparat iniekcyjny może zawierać wiele innych substancji czynnych o pożądanych właściwościach. W przypadku rozstępów, do szczególnie cenionych składników należą przeciwutleniacze, witaminy czy związki mineralne.