Strona główna » Blog » Kolagen na skórę twarzy

Kolagen na skórę twarzy

Kolagen na skórę twarzy

Kolagen na skórę twarzy jest powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju zabiegach, które mają na celu jej odżywienie i zregenerowanie. Substancja ta spełnia funkcję podstawowego, naturalnie produkowanego przez organizm budulca. Zasoby kolagenu zmniejszają się jednak wskutek starzenia czy niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych, dlatego konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej odnowy.

Spis treści:
Kiedy warto go zastosować?
Zabieg mezoterapii
Wskazania i zalecenia
Co sprawdzi się najlepiej?
Właściwa forma
Odpowiedni preparat

Kiedy warto zastosować kolagen na skórę twarzy?

Kolagen na skórę twarzy jest polecany przez specjalistów naszej firmy Regenova Therapeutics przede wszystkim w celach regeneracyjnych, zwłaszcza u pacjentów z widocznymi objawami starzenia, fotostarzenia czy zwiotczenia. Do głównych zadań tej substancji należy regeneracja tkanek poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego, a także zredukowanie niedoskonałości skórnych w postaci blizn, bruzd, zmarszczek czy przebarwień. Zabieg kolagenowy może pomóc też w zmniejszeniu lokalnie zgromadzonej tkanki tłuszczowej, a tym samym ograniczenie widoczności podwójnego podbródka.

Zabieg mezoterapii

Do najczęściej realizowanych procedur z wykorzystaniem kolagenu należy mezoterapia, która znajduje zastosowanie w odmładzaniu i regeneracji skóry twarzy. Procedura ta stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Mezoterapia polega na wprowadzaniu do skóry za pomocą iniekcji specjalnego preparatu, który zawiera substancję czynną w formie kolagenu oraz różnych witamin, antyoksydantów czy składników odżywczych. Aktywując fibroblasty pobudzamy je również do wytwarzania kwasu hialuronowego, który wykazuje zdolność do wiązania wody w przestrzeni międzykomórkowej. Zabieg trwa od 10 do 30 minut i dla bardziej wrażliwych pacjentek, odbywa się on w znieczuleniu miejscowym, poprzez nałożenie odpowiedniej maści. Sam preparat powinien być wstrzykiwany cienką igłą, zachowując zasady aseptyki.

Wskazania i zalecenia

Nowe włókna kolagenowe powstałe po zabiegu cechują się równoległą i regularną strukturą, dzięki czemu przywracają skórze odpowiednie napięcie, wygładzając zmarszczki. Mezoterapia może przyczynić się też do poprawy owalu twarzy. Po zabiegu skóra ulega zagęszczeniu i staje się wyraźnie nawilżona, świeża, promienna i odmłodzona. Zastosowanie mezoterapii sprawdza się również w ochronie przed uszkodzeniami wskutek aktywności wolnych rodników, na które skóra jest szczególnie narażona pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, niewłaściwej diety, stresu czy ekspozycji na toksyczne substancje. Proces produkcji kolagenu w naszym organizmie naturalnie spada wraz z wiekiem, dlatego dla prawidłowego funkcjonowania tkanek niezbędne jest utrzymanie właściwych proporcji między syntezą, a degradacją kolagenu.

Buteleczka z preparatem

Jaki kolagen na skórę twarzy sprawdzi się najlepiej?

Kolagen na skórę twarzy stosowany jest w różnej formie, natomiast nie każda z nich jest skuteczna. Obecnie w zabiegu mezoterapii najczęściej używany jest tropokolagen, który jest budulcem kolagenu naturalnie występującego w naszym organizmie. Spełnia on funkcję głównego elementu strukturalnego włókien kolagenowych, a za jego syntezę odpowiadają fibroblasty w tkance łącznej. Obecny w medycynie tropokolagen jest biozgodny z kolagenem występującym w skórze pacjenta.

Właściwa forma

W przypadku zabiegów wykonywanych na twarzy, zastosowanie najczęściej znajduje prekursor dojrzałego kolagenu – czyli tropokolagen typu I. Składnik ten tworzy w macierzy zewnątrzkomórkowej solidne biurosztowanie w postaci przestrzennej sieci, która zapewnia bardzo dobrą integralność strukturalną poszczególnych tkanek oraz poprawia ich odporność na rozciąganie czy sprężystość. Tropokolagen typu I stosowany w zabiegu mezoterapii nie różni się pod względem budowy od kolagenu, który naturalnie występuje w organizmie i jest syntetyzowany przez fibroblasty. Sama procedura wymaga jednak użycia odpowiednio dobranych preparatów iniekcyjnych.

Odpowiedni preparat

W mezoterapii wykorzystywane są specjalne preparaty iniekcyjne, pozwalające na dostarczenie niezbędnych substancji do skóry. Produkty tego typu są wprowadzane punktowo, dzięki czemu ich składniki aktywne mogą dotrzeć bezpośrednio do uszkodzonych tkanek. Zabieg wykonuje się z użyciem preparatów gotowych do użycia, które są zamknięte w odpowiednio sterylnych fiolkach. Produkt iniekcyjny w takiej formie nie musi być dodatkowo przygotowany przed zabiegiem, a wszystkie zawarte w nim substancje są odpowiednio chronione przed ryzykiem zanieczyszczenia. Zastosowanie gotowych środków z tropokolagenem może też znacząco skrócić czas trwania zabiegu.