Strona główna » Blog » Kolagen typu I

Kolagen typu I

Kolagen typu 1

Kolagen typu I jest najlepiej poznanym białkiem budulcowym w organizmie ludzkim. Odpowiada przede wszystkim za strukturę tkanek, a także ich właściwości. Określany mianem naturalnego polimeru, kolagen stanowi podstawowy składnik macierzy zewnątrzkomórkowej, przede wszystkim w tkankach łącznych. Proces syntezy kolagenu odbywa się w przeważającej części w fibroblastach, na bazie aminokwasów endogennych. Podstawową jednostką strukturalną dla kolagenu jest tropokolagen.

Spis treści
Czym jest?
Struktura białek kolagenowych
Rola w organizmie
Poziom substancji w organizmie
Zabiegi i efekty
Typy produktów
GUNA MD Devices

Czym jest kolagen typu I?

Wśród ponad dwudziestu dotychczas poznanych rodzajów kolagenu, kolagen typu I jest najlepiej opisany, najpowszechniejszy, a także najczęściej wykorzystywany w terapiach różnych schorzeń. Poszczególne rodzaje kolagenu różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim strukturą, lokalizacją i zawartością w poszczególnych tkankach, a także pełnionymi funkcjami. Kolagen typu I jest białkiem fibrylarnym. Znajduje się w skórze oraz tkance podskórnej, buduje również ścięgna, kości, tętnice czy rogówkę oka. W zależności od lokalizacji, zapewnia wypełnienie struktury, utrzymanie odpowiedniej wilgotności, elastyczności, wytrzymałości czy sztywności. Bierze także udział w procesie gojenia się ran.

Struktura białek kolagenowych

Białka kolagenowe tworzą specyficzną strukturę włókien – superhelisę, powstałą z nawiniętych trzech łańcuchów polipeptydowych. Potrójna helisa jest podstawową jednostką kolagenu, zwaną tropokolagenem. To prekursor dojrzałego kolagenu. Jest odporny na działanie proteaz, ale może być rozkładany pod wpływem kolagenazy, przez co kolagen może ulegać procesom degradacji, czyli rozkładu kolagenu (przede wszystkim w skórze). Aby jak najdłużej zachować równowagę w procesach syntezy i degradacji kolagenu, wiele osób decyduje się na stosowanie zabiegów medycyny estetycznej z wykorzystaniem kolagenu typu pierwszego, najistotniejszego dla utrzymania tego balansu.

Rola kolagenu typu I w organizmie

Kolagen typu I ma za zadanie tworzenie biorusztowania w ramach tkanek organizmu, zapewniając im odpowiednią strukturę. Tym samym tworzy między innymi barierę dla drobnoustrojów czy toksyn. Kolagen w skórze odpowiada za ciągłość procesów odnowy komórkowej oraz właściwy poziom nawilżenia i odżywienia. Ma to bezpośredni wpływ na elastyczność i wytrzymałość skóry, a co za tym idzie – również na kondycję włosów i paznokci. Do pewnego wieku kolagen jest stale produkowany przez organizm, gdyż jego włókna ulegają biodegradacji. Każde zaburzenie równowagi pomiędzy tymi procesami powoduje, że stan tkanek mających w składzie kolagen, stopniowo ulega pogorszeniu.

Kobieca twarz

Poziom substancji w organizmie

Badania poziomu kolagenu w organizmie ludzkim dowodzą, że już po dwudziestym piątym roku życia może on zacząć spadać. Co więcej, w wieku 60 lat synteza kolagenu najczęściej ustaje całkowicie, powodując widoczne przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Proces syntezy białka kolagenowego może być uwarunkowany w pewnym stopniu genetycznie, zaś wpływ na jego zahamowanie miewają choroby czy menopauza u kobiet. Degradację włókien kolagenowych mogą wzmagać promieniowanie UV albo obecność wolnych rodników, co związane jest m.in. z paleniem papierosów czy piciem alkoholu.

Zabiegi z wykorzystaniem preparatów zawierających kolagen typu I

Jeśli chodzi o kolagen typu I – preparaty zawierające właśnie to białko, mają największą szansę na powodzenie, wspierając odbudowę włókien kolagenowych. Terapia wykorzystująca tropokolagen, czyli najmniejszą jednostkę kolagenu, podawany w formie iniekcji dokładnie tam, gdzie konieczne jest pobudzenie neosyntezy kolagenu, ma wysokie szanse na skuteczność przy regularnym stosowaniu. Co ciekawe, z powodzeniem sprawdza się nie tylko w zabiegach medycyny estetycznej, ale także w stomatologii i medycynie bólu. Preparat kolagenowy zawierający substancje pomocnicze uzupełniające, przyspieszające lub wspomagające jego działanie, stanowi wygodne i bezpieczne narzędzie terapeutyczne dla lekarzy specjalistów różnych dziedzin.

Typy produktów kolagenowych w medycynie

Kolagen, stanowiący główny budulec skóry, w zabiegach medycyny estetycznej może być podawany między innymi w postaci iniekcji. Takie preparaty zaliczane są do wyrobów medycznych przez FDA. Szczególnie wysoką skutecznością w terapii skóry wyróżniają się preparaty kolagenowe, zawierające typ pierwszy kolagenu, w postaci tropokolagenu, czyli jego najmniejszej jednostki strukturalnej. Mogą one wpływać na procesy syntezy właściwego kolagenu oraz natychmiastowo wbudowywać się w naturalne struktury. Dzięki dodatkowym składnikom, mogą działać kompleksowo, mając wpływ na naturalnie zachodzące w organizmie procesy, kierunkując je na osiągnięcie zamierzonego celu estetycznego czy naprawczego.

Jak jeszcze można dostarczać organizmowi substancję?

Oprócz preparatów do iniekcji zawierających kolagen, na rynku można znaleźć wiele suplementów diety z tym rodzajem białka – tzw. nutraceutyków. Warto jednak zauważyć, że choć dostarczają one do organizmu odpowiednie substancje, poddawane są metabolizmowi pokarmowemu, co wpływa na ich zmniejszoną wchłanialność. Nie mogą one także zadziałać miejscowo, tam gdzie jest to najpotrzebniejsze, ponieważ ich działanie jest rozdysponowane po całym organizmie. Jednak przy regularnym stosowaniu, w połączeniu z mezoterapią kolagenową, mają one szansę wzmocnić jej działania i wpłynąć na poprawę wyglądu skóry i opóźnienie efektów jej starzenia. W związku z tym, także stan paznokci i włosów może ulec poprawie. Osoby stosujące kolagen doustnie zauważają także zmniejszenie widoczności rozstępów, lepszą elastyczność skóry. Pomocne mogą być w tym także kremy, maści czy balsamy z kolagenem, które pomagają w utrzymaniu optymalnego nawilżenia skóry.

Kolagen typu I, odpowiadający za zdrową, sprężystą skórę i prawidłowy stan wielu innych tkanek naszego organizmu jest wyjątkowo istotny. Warto mieć świadomość jego działania i szczególnej roli.