Strona główna » Blog » Kolagen w mezoterapii

Kolagen w mezoterapii

Kolagen w mezoterapii odgrywa bardzo ważną funkcję, ponieważ jest on podstawowym budulcem skóry. Składnik ten jest więc powszechnie wykorzystywany przede wszystkim w zabiegach pielęgnacyjnych i medycynie estetycznej. Sama mezoterapia polega na miejscowym dostarczaniu substancji odżywczych i regenerujących do skóry właściwej. Jedną z nich może być właśnie kolagen, którego produkcja w organizmie sukcesywnie spada pod wpływem naturalnych procesów starzenia. Który z dostępnych produktów najlepiej się sprawdzi w mezoterapii?

Spis treści:
Jaką funkcję odgrywa?
Ujędrnienie i odmłodzenie skóry
Poprawa owalu twarzy i ochrona przed wolnymi rodnikami
W jaki sposób jest wykorzystywany?
Wskazania do zabiegu
Przeciwwskazania do zabiegu
Dlaczego warto?
Liczba zabiegów i zalecenia
Zastosowanie tropokolagenu typu I

Jaką funkcję odgrywa kolagen w mezoterapii?

Kolagen w mezoterapii jest bardzo ważną składową tego zabiegu. Z wiekiem jego włókna w naszym organizmie słabną, przez co skóra traci swoją naturalną jędrność i elastyczność. Po 25 roku życia utrata tego białka wynosi nawet 1,5 procent rocznie. Objawem niedoboru kolagenu jest powstawanie zmarszczek, a także zmiana owalu twarzy. Rozwiązaniem tego problemu może być właśnie mezoterapia z wykorzystaniem tropokolagenu – podstawowej jednostki strukturalnej grubszych włókien kolagenowych, którego synteza odbywa się w tkance łącznej za pośrednictwem fibroblastów.

Ujędrnienie i odmłodzenie skóry

Mezoterapia tropokalogenowa to zabieg ujędrniający i odmładzający skórę. Procedura ta polega na stymulacji aktywności fibroblastów, prowadzącej do zwiększenia naturalnej produkcji włókien kolagenowych oraz intensyfikacji procesów regeneracyjnych. W zabiegu tym podawany jest preparat z substancją czynną w postaci kolagenu typu I w postaci tropokolagenu, wspartego zestawem składników odżywczych i witaminowych. Fibroblasty biorą udział także w wytwarzaniu elastyny i kwasu hialuronowego. Drugi z tych składników przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej, gdzie wiąże się z wodą. Proces ten prowadzi do zwiększania objętości skóry, poprawy jej napięcia, intensywnego nawilżenia oraz wygładzenia zmarszczek. Rezultatem jest uzyskanie odmłodzonego, promiennego i zdrowego wyglądu.

Poprawa owalu twarzy i ochrona przed wolnymi rodnikami

Podczas zabiegu tworzą się nowe włókna kolagenowe – równoległe i regularne. Ich obecność pozwala na wygładzenie oraz napięcie zmarszczek, a także „uniesienie” zwiotczałej skóry. W ten sposób poprawie ulega owal twarzy, co daje tzw. efekt liftingu bez użycia skalpela. Zabieg mezoterapii może być również swego rodzaju ochroną przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które odpowiadają za część uszkodzeń włókien kolagenowych i elastyny. Występują one powszechnie w środowisku, a do zwiększenia ich ilości w organizmie dochodzi m.in. pod wpływem stresu, spożywania przetworzonej żywności, długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, nadużywania alkoholu, palenia papierosów czy kontaktu z zanieczyszczeniami.

Kobieta trzymająca ampułki

W jaki sposób wykorzystywany jest kolagen w mezoterapii?

Kolagen w mezoterapii wykorzystywany jest jako składnik preparatu, który na drodze iniekcji wprowadza się do skóry właściwej. Zabieg ten może być wykonywany zarówno na twarzy jak i całym ciele. Co ważne, procedura charakteryzuje się niską inwazyjnością. Trwa ona bardzo krótko, od 10 do 30 minut. W przypadku pacjentek bardziej wrażliwych na dyskomfort związany z iniekcjami, można zastosować znieczulenie miejscowe poprzez nałożenie kremu znieczulającego na obszar poddawany zabiegowi, dzięki czemu mezoterapia może przebiegać całkowicie bezboleśnie. Wstrzyknięcie preparatu odbywa się za pomocą cienkiej igły, a zawarte w nim mikrocząsteczki są biokompatybilne z kolagenem wstępującym naturalnie w ludzkim organizmie.

Wskazania do zabiegu

Mezoterapia z wykorzystaniem tego składnika przeznaczona jest dla pacjentów, którzy chcą odmłodzić skórę, poprawić jej wygląd oraz opóźnić procesy starzenia poprzez syntezę całkowicie naturalnych substancji budulcowych. Zabieg ten polecany jest również przy niwelowaniu niekorzystnych następstw schorzeń metabolicznych wpływających bezpośrednio na stan tkanki łącznej. Kolagen można wykorzystać do zmniejszenia zmarszczek na twarzy, dekolcie oraz szyi, redukcji blizn i rozstępów, miejscowego usuwania oznak starzenia się skóry, odmładzania dłoni, ujędrniania tkanki łącznej czy liftingu piersi, a nawet stymulowania wzrostu włosów.

Przeciwwskazania do zabiegu

Terapia tropokolagenowa jest zabiegiem małoinwazyjnym i bardzo bezpiecznym, jednakże, jak przed każdą procedurą medycznie, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad medyczny oraz zbadać skórę. Głównym przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest występowanie infekcji i stanów zapalnych skóry, chorób autoimmunologicznych, chorób nowotworowych czy aktywnej opryszczki w obszarze poddawanym zabiegowi. Mezoterapia nie jest przeprowadzana również u kobiet w ciąży, a także tych znajdujących się w okresie karmienia piersią, ze względu na brak badań w tym zakresie. Z wykonania zabiegu wyklucza ponadto uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników stosowanego preparatu kolagenowego.

Dlaczego warto wykorzystywać kolagen w mezoterapii?

Kolagen w mezoterapii wykorzystywany jest obecnie bardzo powszechnie. Jego zastosowanie w tego typu zabiegach stanowi wsparcie dla innych preparatów, takich jak botulina, kwas hialuronowy czy mieszanki witamin i minerałów. Satysfakcjonujące efekty da się uzyskać już po kilku sesjach, które nie muszą być często powtarzane. Regeneracja po mezoterapii nie trwa długo. Zabieg ten jest odpowiedni dla kobiet oraz mężczyzn, a także całkowicie bezpieczny. Po iniekcji mogą występować śladowe zaczerwienienia na skórze, niewielki ból czy uczucie pieczenia, jednak objawy te są naturalną reakcją i samoistnie, szybko ustępują.

Liczba zabiegów i zalecenia

Optymalne rezultaty można uzyskać po wykonaniu całej serii iniekcji. W zależności od celu mezoterapii, z reguły przeprowadza się średnio 2-3 zabiegi w odstępach dwutygodniowych. Efekty widoczne są już po pierwszej sesji, a utrzymują się nawet do 12 miesięcy. W przypadku redukcji rozstępów oraz blizn rezultaty zabiegu są trwałe. O konieczności powtórzenia mezoterapii decyduje lekarz. Sam zabieg nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań, a po jego zakończeniu należy jedynie pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz traktowaniu jej z sposób delikatny. Ewentualne niedogodności są w większości przypadków krótkotrwałe, dzięki czemu pacjenci mogą szybko powrócić do codziennych aktywności.

Zastosowanie tropokolagenu typu I

Warto zdecydować się na zabieg mezoterapii z wykorzystaniem tropokolagenu typu I, czyli prekursora dojrzałego kolagenu. Dojrzałe włókna kolagenu tworzą swego rodzaju przestrzenną siatkę, czyli biorusztowanie odpowiadające za sprężystość i integralność strukturalną tkanek oraz ich odporność na rozciąganie. Wykorzystanie tropokolagenu typu I w mezoterapii daje pewność, że dostarczamy organizmowi substancję, najbardziej z dostępnych na rynku, zbliżoną do kolagenu syntetyzowanego przez własne fibroblasty. W zabiegu powinno się zatem stosować odpowiednie wyroby iniekcyjne, takie jak Collagen Medical Devices włoskiej marki farmaceutycznej GUNA. Ich wyłączną dystrybucją w Polsce zajmuje się firma AMBRA Group. Zapraszamy do kontaktu.