Redukcja rozstępów jest od lat dużym wyzwaniem w dziedzinie pielęgnacji oraz medycyny estetycznej. Te charakterystyczne, wrzecionowate pasma, pojawiające się na skórze w różnych obszarach ciała, mogą być skutkiem wielu procesów, jednak łączy je wspólne podłoże. To przekroczenie pewnego poziomu elastyczności skóry, wskutek którego zachodzą trwałe zmiany w jej strukturze. Wyglądające jak blizny rozstępy można jednak redukować, a także próbować przeciwdziałać ich dalszemu powstawaniu.
Kiedy konieczna jest redukcja rozstępów? Geneza problemu
Redukcja rozstępów to ogół działań mających na celu zmniejszenie widoczności i wyczuwalności tych zmian skórnych. Zmniejszona elastyczność skóry, która ma wpływ na pojawienie się rozstępów, wywoływana jest różnymi czynnikami indywidualnymi i zewnętrznymi, powodującymi nadmierne rozciąganie skóry, ale równie znaczącym aspektem są uwarunkowania genetyczne. Choć same rozstępy są problemem przede wszystkim estetycznym, ich redukcja może być formą terapii poprawiającej nie tylko wygląd, ale również stan zdrowia skóry oraz komfort życia pacjenta.
Co może powodować rozstępy?
Włókna elastynowe i kolagenowe, które odpowiadają za strukturę, a jednocześnie elastyczność skóry, mogą – przy nadmiernym lub zbyt szybkim rozciąganiu się – zostać zerwane. W takiej sytuacji powstaje najczęściej kilka równoległych wrzecionowatych pasm, zwykle czerwonych lub bordowych czy nawet fioletowych w początkowej fazie zapalnej, później nieco blednących i zmieniających się na jasne w fazie zanikowej. Co jest pośrednią przyczyną ich powstawania? To często zmiany hormonalne, nagłe przybranie na wadze lub zrzucenie kilogramów, szybki wzrost masy mięśniowej, okres wzrastania czy ciąża. Tego typu zmiany na ciele zwykle nie są bolesne, jednak wyglądają mało estetycznie. Mogą być bardzo liczne i znacznie pogarszać wygląd i samopoczucie osoby nimi dotkniętej.
Czy zmiany te są nieodwracalne?
Charakterystyczne rozstępy, podobnie jak blizny, wynikają z przerwania struktury skóry, choć może się wydawać, że w przypadku tych pierwszych nie jest to gwałtowna zmiana. Czy zatem da się ją całkowicie cofnąć? Niestety nie jest to możliwe w pełni, jednak skuteczne zabiegi redukujące rozstępy już w fazie zapalnej pozwalają maksymalnie zmniejszyć widoczność rozstępów, a co za tym idzie -polepszyć wygląd skóry i jej elastyczność.
Przeciwdziałanie i leczenie zmian na skórze
Zmiany skórne, takie jak rozstępy, mogą być poddawane różnorodnym zabiegom, pomagającym w ich redukcji oraz przeciwdziałaniu ich dalszemu powstawaniu. To działania mające wpływ na cały organizm, na przykład dopasowanie diety tak, aby wspomagała elastyczność skóry, regeneracja skóry oraz zabiegi miejscowe i optymalna pielęgnacja. Do sposobów, po które coraz chętniej sięgają specjaliści z dziedziny medycyny estetycznej, należą iniekcje kolagenowe. To one działają bezpośrednio w miejscu, w którym skóra wymaga interwencji, pobudzając ją do lepszej regeneracji.
Redukcja rozstępów po ciąży - pomoc w naturalnej regeneracji
Bardzo często pojawia się pytanie, czy redukcja rozstępów po ciąży jest możliwa. Problem niepożądanych zmian na skórze brzucha, piersi oraz w innych rejonach ciała, powstałych w trakcie lub w okresie po ciąży, jest bardzo powszechny. Zabiegi pielęgnacyjne, zdrowa dieta oraz wszechstronne nawilżenie skóry, nie zawsze są w stanie pomóc organizmowi, w którym rozwija się nowe życie i zachodzą burzliwe zmiany hormonalne. Dlatego opcja zredukowania rozstępów, które mimo usilnych starań pojawiły się w okresie ciąży i karmienia piersią, wykracza często poza naturalną regenerację organizmu.
Rozstępy w ciąży - nie tylko rozciąganie skóry na brzuchu
Uwarunkowania genetyczne oraz zmiany hormonalne sprawiają, że pojawienie się rozstępów w trakcie ciąży jest niemal pewne. To nie tylko wynik szybkiego rozciągania się skóry brzucha, ale także wspomnianych czynników, mogących mieć wpływ na obniżenie poziomu elastyczności skóry. O ile na rynku dostępnych jest wiele preparatów kosmetycznych, mających pomóc w niwelowaniu skutków rozciągania skóry i poprawie jej elastyczności, to zwykle działają one powierzchniowo, a z uwagi na okres ciąży nie każdy może być stosowany.