Strona główna » Blog » Tropokolagen pod oczy

Tropokolagen pod oczy

Tropokolagen pod oczy

Tropokolagen pod oczy jest stosowany do redukcji różnych niedoskonałości w tym obszarze twarzy. Działa także profilaktycznie. Możliwość jego kompleksowego zastosowania wynika ze specyficznej budowy, która jest najbardziej zbliżona strukturalnie do kolagenu naturalnie syntetyzowanego przez fibroblasty w ludzkim organizmie. Preparaty powstałe na jego bazie, są wykorzystywane do regeneracji wielu obszarów ciała, a szczególnie w mezoterapii twarzy, w tym okolicy oczu.

Spis treści:
Kiedy jest zalecany?
Wskazania do terapii
Mezoterapia
Jak działa?
Efekty terapii
Właściwości

Kiedy jest zalecany tropokolagen pod oczy?

Tropokolagen pod oczy jest stosowany przede wszystkim wtedy, gdy skórę w tym obszarze zaczynają dotykać pierwsze oznaki starzenia. Ze względu na stosunkowo dużą aktywność mimiczną i płytkie unaczynienie, skóra pod oczami wykazuje wrażliwość oraz podatność na szybkie powstawanie zmarszczek. Niewielka grubość skóry wokół oczu sprawia, że zawiera ona stosunkowo mało kolagenu, elastyny i gruczołów łojowych. Procesy starzenia w tej strefie mogą przez to przebiegać szybko, co wynika również z jej podatności na obrzęki, podrażnienia czy reakcje alergiczne. Wiele osób sięga wówczas po produkty opóźniające proces starzenia. Przykładem preparatów zawierających tropokolagen wykorzystywanych do redukowania niedoskonałości pod oczami są produkty przeznaczone do zabiegu mezoterapii, wykonywanej również na innych obszarach skóry.

Wskazania do terapii

Na przyspieszone starzenie się skóry pod oczami wpływa fakt, że około 25 roku życia w ludzkim organizmie spada produkcja naturalnego kolagenu i elastyny. Procesy te mogą przebiegać w różnym tempie, zależnie od stylu życia, genów czy sposobów pielęgnacji. W praktyce jednak trudno ich zupełnie uniknąć, dlatego po pojawieniu się pierwszych zmarszczek, coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzenie zabiegu, który je zniweluje. Kolagen wykorzystywany w mezoterapii, pozwala na przeprowadzenie procedury w delikatnej okolicy powiek, która polega na odmładzaniu skóry poprzez iniekcyjne podanie odpowiedniego preparatu na bazie tropokolagenu typu I. Ze względu na jego niemal identyczną budowę jak kolagenu naturalnie syntetyzowanego w organizmie, znajduje on szerokie zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny, w tym także medycynie estetycznej. Sam tropokolagen jest substratem budującym dojrzały kolagen.

Oko starszego mężczyzny

Mezoterapia tropokolagenowa

Po podaniu preparatu, tropokolagen wykazuje zdolność do natychmiastowego wbudowania się w strukturę biorusztowania skóry złożonej z dojrzałych włókien kolagenowych oraz jako prekursor rozpoczyna ich odbudowę. Skóra pod oczami odzyskuje dzięki temu gęstość i sprężystość, co poprawia jej ogólną kondycję. Tropokolagen jest najbardziej podstawową formą kolagenu, a jego zdolność do wywołania efektu zagęszczania i wzmocnienia tkanek, wynika z odpowiedniego wpływu na włókna kolagenowe. Po wstrzyknięciu wybrany preparat pobudza fibroblasty obecne w tkance podskórnej do produkcji kolagenu, dzięki czemu odbudowuje w niej włókna kolagenowe. Do regeneracji tkanek przyczyniają się również dodatkowe substancje zawarte w produkcie używanym do mezoterapii tropokolagenowej, takie jak witaminy czy bioflawonoidy.

Jak działa tropokolagen pod oczy?

Tropokolagen pod oczy opiera swoje działanie na naturalnych procesach zachodzących w organizmie. Z tego względu może być wykonywany w okolicy oczu, która jest bardzo delikatna, przez co narażona na działania niepożądane, dyskomfort i podrażnienia. Ze względu na jego naturalne pochodzenie, wykonanie zabiegu nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Z tego też względu nie występują po nim żadne skutki uboczne, dzięki czemu zaraz po jego przeprowadzeniu można od razu wrócić do codziennych aktywności.

Efekty terapii

Mezoterapia stosowana jest do redukowania zmarszczek mimicznych, charakterystycznych worków czy cieni pod oczami, a także przepuklin tłuszczowych. Jej działanie przeciwstarzeniowe jest nie tylko naprawcze, ale przede wszystkim zapobiegawcze, dlatego aby uzyskać trwałe i długofalowe efekty, zwykle najkorzystniejsze jest wczesne rozpoczęcie terapii. Skóra każdego pacjenta wymaga indywidualnego podejścia, jednak w każdym przypadku kluczowe znaczenie ma profilaktyka i regeneracja. Zabieg z użyciem produktów zawierających tropokolagen zapobiega przede wszystkim przedwczesnemu starzeniu się skóry. Obecnie jest on realizowany w wielu gabinetach medycyny estetycznej, które przeprowadzają mezoterapię nie tylko okolicy oczu, ale również innych obszarów twarzy i ciała.

Właściwości tropokolagenu typu I

Jako prekursor dojrzałego kolagenu, czyli białka budującego nasz organizm, tropokolagen typu I jest rozwiązaniem stosowanym w procedurach anti-aging. Ma on formę potrójnej helisy i przedostaje się do macierzy zewnątrzkomórkowej na skutek naturalnego procesu neosyntezy z udziałem fibroblastów. Ze względu na utworzenie biorusztowania w postaci przestrzennej siatki, tropokolagen typu I poprawia sprężystość oraz integralność tkanek. Bezpieczny tropokolagen, stosowany w medycynie, jest pochodzenia wieprzowego, który posiada budowę w 96% zgodną z naturalnym kolagenem syntetyzowanym w ludzkim organizmie przez fibroblasty, co przekłada się na odpowiednią kompatybilność biologiczną i brak działań niepożądanych oraz reakcji alergicznych.