Strona główna » Blog » Zabieg kolagenowy

Zabieg kolagenowy

Zabieg kolagenowy

Zabieg kolagenowy ma na celu przywrócenie równowagi skórze, w której dochodzi do stopniowej biodegradacji naturalnych włókien kolagenowych. Wpływ na ten proces ma zarówno wiek, jak i styl życia. Ekspozycja na zanieczyszczenia, nieodpowiednia dieta, aktywność wolnych rodników czy oddziaływanie promieniowania UV sprawiają, że skóra jest coraz mocniej narażona na pojawiające się oznaki starzenia. W takiej właśnie sytuacji przeprowadza się zabiegi iniekcyjne z użyciem specjalnych preparatów.

Spis treści:
Czym jest?
Podstawowe wskazania i zalecenia
Zastosowanie mezoterapii
Jak powinien być wykonany zabieg?
Forma preparatu do iniekcji
Procedura

Czym jest zabieg kolagenowy?

Zabieg kolagenowy opiera się na dostarczeniu bezpośrednio do skóry jej budulca, jakim jest kolagen, co może odbywać się poprzez mezoterapię. Jest on w organizmie naturalnie produkowany przez fibroblasty, a w macierzy zewnątrzkomórkowej jego dojrzałe włókna tworzą przestrzenną sieć. Układ ten spełnia funkcję biorusztowania dla tkanek, zapewniając im odpowiednią integralność strukturalną, sprężystość oraz odporność na rozciąganie. W profesjonalnych zabiegach stosowany jest tropokolagen typu I. Składnik ten działa jako prekursor dojrzałego kolagenu, który łącząc się ze sobą, buduje włókienko kolagenowe. W wyniku iniekcji natychmiast wbudowuje się w strukturę uszkodzonego biorusztowania, a tym samym przywraca optymalną równowagę w procesie odtwarzania i degradacji siatki. Celem takich zabiegów jest regeneracja skóry i tkanki podskórnej, a w konsekwencji spowolnienie procesów starzenia.

Podstawowe wskazania i zalecenia

Tropokolagen typu I może być stosowany zarówno jako samodzielny zabieg mezoterapii, jak i po zabiegach laserowych czy mikronakłuwania. Zabiegi te mają na celu przede wszystkim zregenerowanie skóry, w przypadku której występują widoczne objawy starzenia, takie jak zwiotczenie, przesuszenie czy zmarszczki. Ale także mięśni, które wraz z wiekiem ulegają zwiotczeniu lub nadmiernemu napięciu. Kolagen może posłużyć również do zmniejszenia widoczności blizn po zabiegach czy operacjach. Zabieg z użyciem tej substancji wykonuje się ponadto do redukcji rozstępów w fazie zanikowej lub zapalnej, włącznie ze zmianami powstałymi po ciąży, zaburzeniach hormonalnych, wzroście masy mięśniowej, utracie masy ciała oraz u dzieci w okresie dorastania. Tropokolagen typu I można również wykorzystać przy redukcji cellulitu, a także leczyć nim schorzenia dermatologiczne.

Strzykawka z preparatem

Zastosowanie mezoterapii

Preparaty iniekcyjne z kolagenem, są powszechnie stosowane w mezoterapii. Zabieg ten można przeprowadzać w różnych celach, a także na wielu obszarach ciała. Procedura ta początkowo służyła przede wszystkim do redukcji zaburzeń układu ruchu i dolegliwości bólowych, jednak z czasem zaczęto jej używać również jako uzupełnienie procedur stomatologicznych czy implantologicznych. Mezoterapia tropokolagenem typu I jest obecnie stosowana także w medycynie estetycznej oraz ginekologii. Zabieg ten polega na punktowym dostarczaniu preparatu w wybrane miejsca, co odbywa się poprzez wstrzykiwanie go do tkanek. Mezoterapię da się wykonać niemal na całej powierzchni ciała i twarzy, a także na głowy.

Jak powinien być wykonany zabieg kolagenowy na twarz?

Zabieg kolagenowy na twarz zawsze powinien być przeprowadzany z wykorzystaniem odpowiednio dobranych preparatów iniekcyjnych. O ich rodzaju decyduje zapotrzebowanie pacjenta, które może dotyczyć różnych problemów. Produkty używane w mezoterapii, aby były bezpieczne, muszą posiadać wymagane certyfikaty i atesty, które poświadczają fakt przeprowadzenia wymaganych badań. Każda procedura z wykorzystaniem tropokolagenu typu I powinna być wykonana przez personel medyczny o odpowiednich kwalifikacjach.

Forma preparatu do iniekcji

W zabiegach medycyny estetycznej najczęściej wykorzystywane są gotowe produkty iniekcyjne, które mają postać sterylnych fiolek z tropokolagenem. Tego rodzaju preparaty nie muszą być wcześniej dodatkowo przygotowane, a ich zamknięta forma wyklucza prawdopodobieństwo zanieczyszczenia wstrzykiwanej substancji. Zastosowanie gotowych środków iniekcyjnych ma znaczenie także z uwagi na możliwość skrócenia czasu zabiegu. Tropokolagen typu I oraz pozostałe substancje aktywne, są pochodzenia naturalnego, a ich nośnikiem jest sól fizjologiczna, która pozwala im zachować prawidłową konsystencję.

Procedura z użyciem tropokolagenu typu I

Pomimo łatwości podania, aby zabieg był efektywny, powinien być przeprowadzony zgodnie z wiedzą oraz starannością. Preparaty zawierające tropokolagen typu I pozwalają na dostarczenie tkankom składnika, który posiada budowę najbliższą strukturalnie naturalnemu kolagenowi ludzkiemu. Właściwość ta jest istotna dlatego, że niweluje możliwość powikłań oraz reakcji alergicznych. Zabiegi z jego zastosowaniem powinny być realizowane w serii, której zakres jest indywidualnie określany przez specjalistę. Spełnienie tych warunków pozwoli na uzyskanie optymalnego poziomu stymulacji tkanek do odbudowy. Dla ich prawidłowego odżywienia, znaczenie mają też inne substancje czynne zawarte w preparacie, które aby rozwinąć swoje możliwości regeneracyjne, potrzebują czasu.