Strona główna » Blog » Zabieg na blizny po trądziku

Zabieg na blizny po trądziku

Zabieg na blizny po trądziku

Zabieg na blizny po trądziku ma na celu zredukowanie tego typu niedoskonałości. Obecnie bardzo często w takich procedurach zastosowanie znajduje naturalny kolagen, co wynika z jego specyficznych właściwości regeneracyjnych, które wpasowują się w proces przebudowy blizn. Substancja ta jest jednym z najważniejszych budulców skóry, a podanie poprzez iniekcje odpowiedniego preparatu, sprzyja przywracaniu bliznowatym tkankom właściwej struktury.

Spis treści:
Kiedy jest zalecany?
Zmiany skórne
Powstawanie blizn
Na czym polega zabieg i od czego zależy jego cena?
Mezoterapia z wykorzystaniem tropokolagenu
Możliwości tropokolagenu typu I

Kiedy zalecany jest zabieg na blizny po trądziku?

Zabieg na blizny po trądziku polecany jest niezależnie od tego kiedy one powstały, na jakim etapie tworzenia są oraz czy zostały już poddane innym procedurom. Występowanie trądziku kojarzone jest głównie z okresem dojrzewania, jednak pojawia się on również u dorosłych pacjentów. Za jego główną przyczynę uważa się zwiększoną aktywność gruczołów łojowych, prowadząca do nadmiernego wytwarzania się sebum i niewłaściwego rogowacenia naskórka. W rezultacie ujścia gruczołów łojowych ulegają zatkaniu, a bakterie kolonizujące mieszki włosowe prowadzą do infekcji skóry. W ten sposób powstają zmiany o charakterze zapalnym. Trądzik wynika też z predyspozycji genetycznych, zmian hormonalnych w organizmie, niewłaściwej diety czy nieodpowiedniej pielęgnacji.

Zmiany skórne

Nawet jeżeli trądzik uda się wyeliminować, powstałe zmiany w wielu przypadkach pozostawiają po sobie widoczne ślady. Dotyczy to nie tylko blizn, ale też przebarwień, które mogą być bardzo trudne do usunięcia. Blizny tego typu najczęściej umiejscowione są na twarzy, jednak mogą występować również na plecach, pośladkach, klatce piersiowej oraz innych obszarach dotkniętych trądzikiem. Ze względu na ich dużą widoczność, dla wielu pacjentów stanowią istotny problem estetyczny i negatywnie wpływają na samopoczucie. Sam trądzik jest chorobą o zróżnicowanym przebiegu, dlatego w niektórych przypadkach proces gojenia się zmian przebiega bez większych komplikacji.

Powstawanie tego typu blizn

Do powstania blizny potrądzikowej, dochodzi w wyniku gojenia się rany, która stanowi następstwo uszkodzenia skóry właściwej. Naturalne procesy naprawcze pozwalają na jej odbudowę, jednak ubytek spowodowany przerwaniem ciągłości jest zastępowany unaczynioną tkanką ziarninującą. Z czasem jest ona zastępowana tkanką włóknistą, która widocznie odróżnia się od reszty skóry. Blizny tego typu różnią się kształtem i wielkością, a także głębokością. Ich rozwój często spowodowany jest brakiem właściwego leczenia choroby, a nierzadko również samodzielnym, nieumiejętnym ingerowaniem w wykwity czy nadmierną ekspozycją skóry na słońce.

Trądzik na twarzy

Na czym polega zabieg na twarz redukujący blizny potrądzikowe i od czego zależy jego cena?

Zabieg na twarz redukujący blizny potrądzikowe, to m.in. mezoterapia, a jego cena zależy przede wszystkim od rodzaju preparatu wykorzystanego do iniekcji oraz ilości zabiegów potrzebnych do uzyskania zadowalającego efektu. Obecnie bardzo często do niwelowania takich niedoskonałości stosuje się środki zawierające tropokolagen typu I, który wykazuje również działanie profilaktyczne. Substancja ta jest substratem budującym dojrzały kolagen, czyli ten naturalnie syntetyzowany przez fibroblasty w ludzkim organizmie. Preparaty z tropokolagenem znajdują zastosowanie również w redukcji innych zmian skórnych, także tych spowodowanych procesami starzenia.

Mezoterapia z wykorzystaniem tropokolagenu

Biorusztowanie skóry jest złożone z dojrzałych włókien kolagenowych. Po podaniu preparatu, tropokolagen w nim zawarty wbudowuje się w jego uszkodzone struktury oraz jako prekursor rozpoczyna ich odbudowę. Skóra pokryta bliznami potrądzikowymi, odzyskuje swoją elastyczność i gęstość, dzięki czemu jej kondycja ulega poprawie. Tropokolagen wykazuje zdolność do wzmacniania tkanek, ponieważ odpowiednio oddziałuje na włókna kolagenowe. Preparat wstrzyknięty podczas zabiegu aktywuje fibroblasty tkanki podskórnej do produkowania nowego kolagenu, co sprzyja regeneracji skóry dotkniętej zmianami potrądzikowymi. Na działanie preparatu z tropokolagenem wpływają też dodatkowe substancje, takie jak bioflawonoidy i witaminy.

Możliwości tropokolagenu typu I

Tropokolagen typu I jest prekursorem dojrzałego kolagenu, czyli najważniejszego białka budulcowego skóry. Składnik używany podczas mezoterapii, posiada formę potrójnej helisy, a proces jego wytwarzania do macierzy zewnątrzkomórkowej odbywa się w wyniku naturalnej neosyntezy przy aktywnym udziale fibroblastów. Tropokolagen typu I tworzy przestrzenną sieć w postaci biorusztowania. Jego właściwości sprzyjają w ten sposób osiąganiu odpowiedniej integralności i sprężystości tkanek. W medycynie estetycznej zastosowanie znajduje bezpieczny tropokolagen pochodzenia wieprzowego, którego budowa jest w 96% zgodna z kolagenem naturalnie syntentyzowanym przez fibroblasty w ludzkim organizmie. Z tego względu zapewnia optymalną kompatybilność biologiczną, nie wywołując przy tym reakcji alergicznych oraz działań niepożądanych.