Strona główna » Blog » Zabiegi anti aging

Zabiegi anti aging

Zabiegi anti aging

Zabiegi anti aging, to procedury medycyny estetycznej, które skutecznie opóźniają procesy starzenia się skóry. Ich specyfika w większym stopniu skupia się na efektywnym zapobieganiu niekorzystnych widocznych objawów związanych z wiekiem, a w mniejszym na redukowaniu już występujących zmian. Cechą charakterystyczną innowacyjnych zabiegów tego typu, jest ich niska inwazyjność, a także wykorzystanie metod i technik bazujących na naturalnych substancjach.

Spis treści:
Kiedy są zalecane?
Problemy dermatologiczne a procesy starzenia się
Rozpoczęcie profilaktyki
W jaki sposób wykorzystują kolagen?

Kiedy zalecane są zabiegi anti aging?

Zabiegi anti aging nie są zarezerwowane wyłącznie dla dojrzałych pacjentek i pacjentów, którym zależy na wyeliminowaniu oznak starzenia oraz odzyskaniu przemijającej urody. Procedury tego typu polecane są również osobom znacznie młodszym, ponieważ niwelują ryzyko pogorszenia się kondycji skóry z upływem lat oraz zapobiegają powstawaniu nieodwracalnych zmian. Profilaktykę anti-aging, można tak naprawdę rozpocząć w każdym wieku, co w dużym stopniu wynika z wysokiego bezpieczeństwa zabiegów oraz ich niskiej inwazyjności. Procedury te nie wywołują też nienaturalnych efektów, takich jak przesadnie widoczna korekta twarzy i nadmierne naciągnięcie skóry.

Problemy dermatologiczne a procesy starzenia się

Poszczególni pacjenci mają różne typy cery i występują u nich inne problemy dermatologiczne, a na dodatek u każdego z nich odmiennie przebiega proces starzenia się. Niektóre osoby posiadają genetyczne predyspozycje do utrzymywania się napiętej, jędrnej i elastycznej skóry. Większość nie jest jednak w stanie skutecznie opóźnić zachodzących zmian, nawet mimo regularnego stosowania odpowiedniej pielęgnacji, unikania ekspozycji na słońce czy dbania o prawidłowy poziom nawilżenia skóry i odżywianie. Czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o rozpoczęciu profilaktyki anti-aging, jest przede wszystkim indywidualne zadowolenie z obecnego stanu skóry. Jeżeli jej kondycja odbiega od oczekiwań i zaczynają występować na niej pierwsze zwiotczenia, zmarszczki czy przebarwienia, zalecane jest przeprowadzenie konsultacji ze specjalistą. Na podstawie wywiadu medycznego i odpowiednich procedur, ocenić można stan skóry, a następnie określić ewentualny plan zabiegowy. Spektrum współczesnej medycyny estetycznej jest bardzo szerokie, dzięki czemu nawet osoby o specyficznych predyspozycjach genetycznych mogą efektywnie zahamować postępujące zmiany starzeniowe. Z reguły zaleca się rozpoczęcie profilaktyki anti-aging w trzeciej dekadzie życia, ponieważ jest to optymalny okres dla prewencyjnego eliminowania zmarszczek mimicznych, przeciwdziałania utracie gęstości skóry czy stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych.

Specjalistyczna konsultacja

Rozpoczęcie profilaktyki anti aging

Procesy starzenia się skóry nie są jeszcze widoczne w wieku dwudziestu kilku lat, jednak zachodzą już wówczas różne niekorzystne zmiany. Ze względu na działanie wolnych rodników występują pierwsze ubytki w naturalnym biorusztowaniu. Za prawidłowe napięcie, elastyczność i gładkość skóry odpowiadają zasoby kolagenu, które zaczynają zmniejszać się około 25. roku życia. O ile młoda osoba wytwarza średnio 3 kg kolagenu rocznie, o tyle z czasem jego poziom drastycznie spada. Poziom krytyczny następuje około 60. roku życia, kiedy to synteza włókien ustaje całkowicie. W efekcie następuje pogłębienie się bruzd, zmarszczek, zwiotczeń i przebarwień, a także zwiększenie suchości skóry. Aby zapobiec tym objawom, nie można dopuścić do przedwczesnej utraty kolagenu. Z tego względu zabiegi anti aging zalecane są jeszcze przed 30. rokiem życia. Profilaktyka przeciwstarzeniowa pozwala na zachowanie młodego wyglądu przez dłuższy czas, a przy tym wymaga minimalnej ingerencji w strukturę skóry i jest mało inwazyjna. Zapobieganie niekorzystnym zmianom, zapewnia też większą efektywność, niż ich usuwanie. Opiera się bowiem na stymulacji odnowy oraz aktywacji procesów autoregeneracji na poziomie międzykomórkowym, a nie reperowaniu i rewitalizacji obszarów już dotkniętych procesami starzenia się.

W jaki sposób zabiegi anti aging wykorzystują kolagen przeciw zmarszczkom?

Zabiegi anti-aging, skupiają się na wykorzystaniu różnych substancji przeciw zmarszczkom oraz innym niekorzystnym objawom starzenia się, a do tych najbardziej efektywnych należy kolagen. Profilaktyka stosowana pod tym kątem, powinna być indywidualnie dopasowana do kondycji i potrzeb skóry. Zabiegi z użyciem kolagenu, są szczególnie efektywne, ponieważ substancja ta jest głównym budulcem tkanki łącznej oraz odpowiada za optymalną jędrność, napięcie i elastyczność. Jej utrata prowadzi do powstawania zmarszczek, a także cellulitu czy nadmiernego przesuszenia cery. Zabiegi te stymulują procesy naprawcze skóry i aktywują ją do produkcji nowego kolagenu, co odbywa się poprzez pobudzenie fibroblastów do zwiększonej syntezy kluczowego białka. Wysoką efektywnością cechuje się zwłaszcza tropokolagen typu I, czyli prekursor tego budulca. Substancja ta znajduje zastosowanie w zabiegach z wykorzystaniem preparatów iniekcyjnych, które muszą odznaczać się wysoką jakością.