Strona główna » Blog » Zabiegi z tropokolagenem

Zabiegi z tropokolagenem

Zabiegi z tropokolagenem

Zabiegi z tropokolagenem polegają na zastosowaniu właściwych preparatów do iniekcji. Ich przeprowadzenie zalecane jest pacjentom, u których następuje stopniowa biodegradacja włókien kolagenowych w organizmie, spowodowana wiekiem, oddziaływaniem promieniowania UV czy aktywności wolnych rodników, co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie skóry oraz prowadzi do powstawania widocznych oznak jej starzenia się. Pacjentom, u których synteza kolagenu jest zaburzona pod wpływem aktywnych chorób, a także tym, którzy chcą poprawić jakość biorusztowania kolagenowego w tkankach, odbudować je lub wzmocnić.

Spis treści
Na czym polegają?
Wskazania do zabiegów
Mezoterapia kolagenowa
Od czego zależy cena?
Jakość preparatów iniekcyjnych
Skuteczność wykonanego zabiegu

Na czym polegają zabiegi z tropokolagenem?

Zabiegi z tropokolagenem bazują na odpowiednich wyrobach skierowanych do stosowania w iniekcjach, które zawierają podstawowy składnik kolagenu występującego naturalnie w organizmie. Fibroblasty wydzielają go do macierzy zewnątrzkomórkowej, gdzie dojrzałe włókna tworzą specyficzny układ przestrzennej siatki. Takie biorusztowanie odpowiada za sprężystość tkanek oraz ich integralność strukturalną, a także wytrzymałość na rozciąganie. Odpowiednie preparaty zawierają tropokolagen typu I, który jest prekursorem kolagenu dojrzałego będącego budulcem tkanek. Po podaniu go drogą iniekcji, ulega wbudowaniu w strukturę biorusztowania, co pomaga w zapanowaniu nad równowagą między procesami degradacji a odtwarzaniem siatki kolagenowej. Zabiegi te mają na celu spowolnienie procesów starzenia, a także odzyskanie właściwej budowy skóry i tkanek podskórnych.

Wskazania do zabiegów

Tropokolagen typu I może być stosowany na przykład w ramach mezoterapii igłowej lub mikroigłowej, jako samodzielny zabieg lub w połączeniu np. z laserem. Głównym wskazaniem do takich zabiegów jest regeneracja skóry, która uległa uszkodzeniu przez czynniki wewnętrzne jak starzenie czy przebieg choroby, a także zewnętrzne poprzez przerwanie ciągłości tkanek lub ich naruszenie. Tropokolagen typu I znajduje zastosowanie również w spłycaniu zmarszczek czy redukcji lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, a nawet w niwelowaniu blizn po zabiegach i operacjach lub regeneracji po bardziej inwazyjnych zabiegach estetycznych. Zabiegi z użyciem tej substancji mogą być wykorzystywane do redukcji rozstępów w fazie zapalnej i zanikowej, w tym również tych powstałych w wyniku zmian hormonalnych, zmian masy ciała czy wzrostu masy mięśniowej oraz w okresie wzrostu u młodzieży. Tropokolagen typu I jest też stosowany jako wsparcie w redukcji cellulitu oraz w leczeniu takich schorzeń jak łuszczyca czy liszaj twardzinowy.

Mezoterapia kolagenowa

Mezoterapia kolagenowa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykorzystujących preparaty iniekcyjne. Procedura ta może być wykonywana na określonych obszarach ciała i w różnych celach. Początkowo zabieg stosowano głównie do niwelowania bólu czy problemów z układem ruchu, a następnie również jako wsparcie dla zabiegów implantologicznych i dentystycznych. Obecnie mezoterapia tropokolagenem wykorzystywana jest również w medycynie estetycznej oraz ginekologii. Procedura w każdym przypadku polega na punktowym wstrzykiwaniu preparatu w miejsca, które wymagają odpowiedniego oddziaływania na tkanki. Mezoterapii poddać można niemal cały obszar ciała i towarzyszących jemu tkanek.

Strzykawki

Od czego zależy cena zabiegów z tropokolagenem?

Zabiegi z tropokolagenem wymagają przede wszystkim zastosowania odpowiednich preparatów przez osobę uprawnioną do wykonywania zabiegów iniekcyjnych, a cena takiej procedury w dużym stopniu zależy od rodzaju wykorzystanych substancji. W każdym przypadku konieczne jest zastosowanie produktów posiadających odpowiednie certyfikaty, potwierdzających jakość produktu, a także spełnienie warunków bezpieczeństwa. Z tego względu cena zabiegów zależy głównie od jakości preparatu, obszaru poddawanego terapii oraz indywidualnych cenników samych gabinetów medycznych.

Jakość preparatów iniekcyjnych

Skuteczność działania zastosowanego preparatu zależy głównie od jego składu i pochodzenia składników w nim zawartych. Ważne jest, aby nie powodowały one reakcji alergicznych oraz autoimmunologicznych, a także nie zaburzały naturalnych procesów zachodzących w organizmie tylko je wspierały. Potwierdzenie spełnienia warunków ich bezpieczeństwa to drugi istotny aspekt, którym powinni kierować się specjaliści przy wyborze odpowiedniego preparatu dla swojego pacjenta. Poza tymi warunkami, ważny dla specjalistów jest komfort wykonania zabiegu, co umożliwia im między innymi stosowanie gotowych do użycia preparatów, dostarczanych w sterylnych fiolkach. Produkty te nie wymagają dodatkowego przygotowania, a ich zastosowanie minimalizuje ryzyko wprowadzenia zanieczyszczeń do wstrzykiwanych substancji. Poza kwestiami bezpieczeństwa korzystanie z wysokiej jakości preparatów wpływa też na możliwość skrócenia czasu zabiegu i uzyskanie możliwie jak najlepszych efektów.

Skuteczność wykonanego zabiegu

Procedury realizowane z wykorzystaniem tropokolagenu typu I są w pełni bezpieczne i można je wykonywać u większości pacjentów, także z wieloma aktywnymi chorobami. Zastosowanie tego składnika, o niemal identycznej budowie jak ten w ludzkim organizmie, pozwala na bezpośrednie wytworzenie w tkankach właściwego kolagenu, co ma znaczenie ze względu na ograniczenie ryzyka powikłań. Naturalny proces namnażania kolagenu jaki ma miejsce po wykonaniu zabiegu, aby przebiegł poprawnie i bezpiecznie, wymaga czasu i powtarzalności. Oznacza to, że zabiegi powinny być wykonane w serii, w odpowiednich odstępach czasowych, które pozwolą na osiągnięcie długofalowych efektów. Takie podejście stanowi optymalną formę stymulowania tkanek do regeneracji, odbudowy i odżywienia, a znaczenie ma również rodzaj innych substancji zawartych w preparacie. Dlatego istotne są substancje, które wspierają działanie tropokolagenu oraz uzupełniają je, mogą nimi być witaminy, minerały oraz inne składniki o odpowiednich właściwościach.