Strona główna » Blog » Zastosowanie kolagenu w medycynie

Zastosowanie kolagenu w medycynie

kolagen w medycynie

Zastosowanie kolagenu w medycynie jest obecnie bardzo szerokie, mimo iż jeszcze niedawno ograniczało się jedynie do kilku jej gałęzi. We współczesnych zabiegach łagodzenia i leczenia bólu różnego pochodzenia, a także medycynie estetycznej i stomatologii, wykorzystuje się różnego typu preparaty kolagenowe. Innowacyjne formy kolagenu, takie jak tropokolagen gotowy do iniekcji, są coraz chętniej wybierane przez lekarzy. Poznaj możliwości, jakie daje kolagen i wybierz preparat odpowiedni do swoich potrzeb.

Zastosowanie kolagenu w medycynie bólu

Słowo kolagen pochodzi z języka greckiego κόλλα/kolla – klej i γεννάω/gennáo – rodzić. Kolagen to białko, które odpowiada za spójność tkanek, a w wielu wypadkach także za ich sprężystość. Zastosowanie kolagenu w medycynie bólu to pierwotny zakres aplikacji substancji mających w składzie to białko. Kolagen typu I stanowi niemal 90% całego kolagenu w organizmie, dlatego jego podanie może przynosić wymierne skutki w terapii bólu o różnym podłożu. Od lat jest on wykorzystywany jako preparat wspomagający leczenie bólu mięśniowego, bólu kręgosłupa, a także urazów sportowych, przeciążeń czy chorób zwyrodnieniowych.

Urazy sportowe

Wiele rodzajów schorzeń oraz urazów mięśni, więzadeł czy ścięgien powoduje przewlekły ból. Zaburzeniu ulega integralność włókien kolagenowych, które tracą swoją organizację bądź ulegają zerwaniu. Mikrourazy charakterystyczne dla sportowców są typowym przykładem uszkodzeń włókien kolagenowych. W tych przypadkach jest możliwe odbudowanie w sposób naturalny takiego uszkodzenia. Długość tego procesu zależeć będzie od przyczyny, czasu który upłynął od wystąpienia urazu i wieku pacjenta. Standardowe leczenie bólu oraz urazów różnego typu może być wsparte iniekcją kolagenu, w szczególności tropokolagenu typu I, który będzie wspomagał naprawę włókien kolagenowych i ich reorganizację, a także poprawiał wytrzymałość na rozciąganie. Gotowe preparaty proponowane przez firmę farmaceutyczną GUNA – Collagen Medical Devices – mają szereg substancji wspomagających. Co warto podkreślić, żadna z nich nie znajduje się na liście substancji wykluczonych przez Światową Organizację Antydopingową, zatem ich wykorzystanie w leczeniu zawodowych sportowców jest w pełni akceptowalne i uzasadnione.

kolagen w medycynie

Jak działa kolagen w zabiegach medycyny bólu?

Tropokolagen, czyli glikoproteina, na którą składają się głównie aminokwasy glicyna, hydroksyprolina, lizyna i prolina, to podstawa budowy dojrzałego kolagenu. Jego włókna stanowią bazę macierzy zewnątrzkomórkowej i odgrywają kluczową rolę w procesie formowania tkanek, stanowiąc podstawowy składnik skóry, mięśni, ścięgien, więzadeł, torebek stawowych, chrząstek oraz kości. Jest on niezbędny do zachowania w zdrowiu poszczególnych układów, a także ich odbudowy po urazie czy w chorobie.

Kolagen w medycynie bólu stosuje się miejscowo w celu poprawy anatomicznej struktury włókien kolagenowych, a także jako mechaniczną pomoc w mobilizacji stawów i rozciąganiu mięśni. Pomaga on zatem, wraz z dodatkowymi substancjami, które wspierają naturalne procesy stabilizacji, łagodzić ból. W odróżnieniu od niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mają za zadanie jedynie hamować procesy zapalne i łagodzić ból, iniekcje kolagenu sprzyjają procesom naprawczym. Mogą być stosowane również w towarzystwie kwasu hialuronowego – wiskosuplementacja następuje wówczas w przestrzeni wewnątrzstawowej, a kolagen wstrzykiwany jest zewnątrzstawowo.

Preparaty dedykowane do określonych miejsc aplikacji

W ofercie produktów kolagenowych posiadamy specjalnie przygotowane preparaty, gotowe do iniekcji. Ponieważ w medycynie bólu występuje wiele obszarów do stosowania kolagenu, gotowe preparaty są zaprojektowane tak, żeby spełniały swoje zadanie w zależności od miejsca występowania uszkodzenia – kolano, biodro, poszczególne odcinki kręgosłupa, małe stawy, tkanka łączna mięśni, nerwów, a ich wybór jest intuicyjny, dzięki nazwie poszczególnych preparatów. Również do iniekcji w pozostałych dziedzinach medycyny producent proponuje osobne, odpowiednio dostosowane preparaty.

Kolagen i jego zastosowanie w medycynie estetycznej

Dzięki potwierdzonej skuteczności iniekcji kolagenu w dziedzinie medycyny bólu prowadzone są stale badania sprawdzające zastosowanie kolagenu w innych obszarach medycyny. Zabiegi medycyny estetycznej to świetny przykład na wykorzystanie terapii kolagenem, która pomaga przeciwdziałać procesom rozkładu kolagenu. To nie tylko przeciwdziałanie naturalnym czy przedwczesnym -spowodowanym przez wolne rodniki – procesom starzenia, działanie na mięśnie i tkanki podskórne, ale też redukcja blizn, rozstępów, cellulitu czy wypadania włosów. Wszystko to jest możliwe dzięki preparatom zawierającym tropokolagen typu I, a także szereg substancji odżywczych i pomocniczych.

 
 

Medycyna estetyczna we wszystkich obszarach ciała

W przypadku medycyny estetycznej, zastosowanie kolagenu może mieć miejsce niemal we wszystkich obszarach ciała. Pozwala on na regenerację skóry, zapobieganie jej zwiotczeniu. Z jego wykorzystaniem można redukować blizny, rozstępy czy zmarszczki. Działanie na tkankę podskórną wspomaga m.in. miejscową redukcję tkanki tłuszczowej, poprawę struktury przestrzennej tkanki, a także niwelowanie cellulitu. Obszar twarzy i szyi to również szczególne miejsce dla zabiegów kolagenowych, które mogą wspierać poprawę napięcia mięśni mimicznych i szkieletowych. 

kolagen w medycynie

Kolagen a redukcja wypadania włosów

W medycynie estetycznej znalazło się także miejsce na szczególne zastosowanie iniekcji kolagenowych. To obszar owłosionej skóry głowy, gdzie regularne stosowanie kolagenu może wspomóc zapobieganie wypadaniu włosów. Jest to możliwe dzięki poprawie struktury i funkcji skóry oraz jej unaczynienia. Pobudzenie brodawek włosa poprzez kolagenowe iniekcje może wpłynąć na przywrócenie ich właściwego funkcjonowania.

Zastosowanie kolagenu w stomatologii

Mezoterapia kolagenem typu I, w szczególności tropokolagenem, znalazła również zastosowanie w stomatologii. To zabiegi wspomagające leczenie chorób przyzębia, bruksizmu, a także terapia ran po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej czy leczenie bólu stawów skroniowo-żuchwowych. Choć kolagen w stomatologii stosowany jest od niedawna, jako innowacyjne podejście jest doceniany przez coraz liczniejsze grono lekarzy specjalistów.