Strona główna » Blog » Wpływ kolagenu na skórę

Wpływ kolagenu na skórę

Wpływ kolagenu na skórę

Wpływ kolagenu na skórę jest bardzo wielopłaszczyznowy, o czym w dużej mierze decydują specyficzne właściwości tego składnika. Ze względu na zachodzące w organizmie naturalne procesy, następuje stopniowa biodegradacja włókien kolagenowych. W znacznym stopniu wynika to zarówno z wieku, jak i diety, aktywności wolnych rodników, ekspozycji na zanieczyszczenia czy oddziaływania promieni UV. Skóra staje się coraz bardziej podatna na utratę równowagi, a w jej przywróceniu pomocne są właśnie zabiegi z kolagenem.

Spis treści:
Co powoduje?
Budowa i funkcje
Zalecenia i wskazania
Możliwości wykorzystania
Jak zapewnić odpowiedni wpływ?
Dobór właściwego preparatu
Zabieg z wykorzystaniem tropokolagenu typu I

Jaki jest wpływ kolagenu na skórę?

Wpływ kolagenu na skórę jest najbardziej widoczny w sytuacji, kiedy ten naturalnie w niej występujący, ulega degradacji. Jej jakość i młody wygląd znacznie się pogarszają. W przypadku podania tego składnika drogą iniekcji, co odbywa się w ramach zabiegu mezoterapii, możemy skutecznie go uzupełnić. Procedura ta wymaga zastosowania odpowiednio dobranych preparatów, zawierających właściwy kolagen. W organizmie jest on naturalnie produkowany przy udziale fibroblastów, a jego dojrzałe włókna tworzą w macierzy zewnątrzkomórkowej przestrzenny i usieciowany układ, który utrzymuje skórę w odpowiednim napięciu i spójności.

Budowa i funkcje

Sieć włókien kolagenowych spełnia funkcję rusztowania dla tkanek, zapewniając im właściwą sprężystość, elastyczność i integralność strukturalną. W zabiegach kolagenowych zastosowanie znajduje specjalny tropokolagen typu I, który jest naturalnym budulcem dojrzałego kolagenu. Iniekcja umożliwia jego natychmiastowe wbudowanie w strukturę sieci tkankowych, a w następstwie przywrócenie prawidłowej równowagi w procesie degradacji odbudowując uszkodzone biorusztowania. Celem zabiegów jest więc regeneracja, której możemy dokonać nie tylko na poziomie samej skóry, ale także tkanki podskórnej i mięśni, co prowadzi do zahamowania procesów starzenia.

Zalecenia i wskazania

Zabieg z użyciem tropokolagenu typu I może być stosowany nie tylko jako osobna procedura, ale także w połączeniu z zabiegami energetycznymi (m.in. laserami), których głównym celem jest regeneracja skóry z objawami starzenia. Kolagen w takiej formie znajduje również zastosowanie w leczeniu chorób skóry – takich jak m.in. liszaj twardzinowy – a także w spłycaniu blizn po operacjach i zabiegach czy też niwelowaniu widoczności innych niedoskonałości, wynikających z uszkodzenia skóry. Substancja ta może się sprawdzić w przypadku potrzeby usunięcia rozstępów w fazie zapalnej lub zanikowej, a także tych powstałych w wyniku zaburzeń hormonalnych, utraty masy ciała, wzrostu mięśni oraz u kobiet w ciąży czy dorastających dzieci.

Możliwości wykorzystania

Iniekcja preparatu odbywa się w ramach mezoterapii, którą można wykonać na różnych obszarach ciała. Obecnie zabieg ten znajduje szerokie zastosowanie m.in. w medycynie estetycznej, ginekologii oraz ortopedii. Sama procedura opiera się na dostarczaniu preparatu do wybranych miejsc w sposób punktowy, poprzez bezpośrednie wstrzykiwanie go do tkanek. Zabieg ten wykonuje się na skórze twarzy i ciała, a nawet nieowłosionej skórze głowy. W wielu zastosowaniach mezoterapia jest przeprowadzana również pod kątem modelowania sylwetki.

Preparat w strzykawce

Jak zapewnić odpowiedni wpływ kolagenu na skórę?

Wpływ kolagenu na skórę w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj kolagenu zastosujemy i jaki efekt chcemy uzyskać. Jak już zostało wspomniane – najskuteczniejszą formą jego uzupełnienia jest wykonanie mezoterapii. Aby uzyskać szybką i skuteczną regenerację uszkodzonych tkanek, zalecane jest skorzystanie z substratu dojrzałego kolagenu, jakim jest tropokolagen. Ważne jest także, aby stosować wyłącznie certyfikowane i sprawdzone preparaty, które przeszły odpowiednie badania oraz posiadają ważne atesty.

Dobór właściwego preparatu

Preparaty z tropokolagenem dostępne są w postaci sterylnie zamkniętych fiolek, których nie trzeba wcześniej dodatkowo przygotowywać, a specjalnie zamknięta forma niweluje ryzyko zanieczyszczenia substancji medycznej. Gotowe środki iniekcyjne są stosowane również dlatego, że przyczyniają się znacząco do skrócenia czasu trwania zabiegu. Odpowiednia forma pozwala na utrzymanie tropokolagenu typu I i innych substancji czynnych w prawidłowej temperaturze, a także zachowanie właściwej konsystencji wyrobu.

Zabieg z wykorzystaniem tropokolagenu typu I

Dzięki mezoterapii z wykorzystaniem tropokolagenu typu I, skóra otrzymuje składnik, którego budowa jest strukturalnie zbliżona do naturalnego kolagenu ludzkiego. Kwestia ta pozostaje nie bez znaczenia, ponieważ w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Z reguły zabiegi iniekcyjne trzeba wykonywać w odpowiednich odstępach czasowych, których długość specjalista ustala indywidualnie. Takie podejście pozwala na zoptymalizowanie procesu stymulacji tkanek, a tym samym sprzyja prawidłowej odbudowie skóry. Poza tropokolagenem typu I, preparat wykorzystany do zabiegu może zawierać również inne substancje aktywne. Do często stosowanych składników należą witaminy, minerały i związki o właściwościach przeciwutleniających.