Strona główna » Blog » Mezoterapia okolicy oczu

Mezoterapia okolicy oczu

Mezoterapia okolicy oczu

Mezoterapia okolicy oczu to zabieg, który znajduje zastosowanie w redukcji różnych niedoskonałości tego obszaru twarzy, a także może być wykonywany również profilaktycznie, aby zapobiegać zmianom spowodowanym czynnikom zewnętrznym lub starzeniem się. Podczas niego wykorzystywane są odpowiednie preparaty zawierające tropokolagen, który posiada budowę strukturalną najbardziej zbliżoną do tropokolagenu naturalnie wytwarzanego przez organizm. Jego iniekcja może ułatwić regenerację różnych obszarów skóry ciała i twarzy, włącznie ze szczególnie wrażliwą strefą okolicy oczu.

Spis treści:
Jakie ma zastosowanie?
Oznaki starzenia i profilaktyka
Specyfika zabiegu
W jaki sposób działa?
Budowa tropokolagenu typu I
Charakterystyka terapii anti-aging

Jakie ma zastosowanie mezoterapia okolicy oczu?

Mezoterapia okolicy oczu jest zalecana zwłaszcza w przypadku wystąpienia pierwszych oznak starzenia się tego obszaru twarzy. Płytkie unaczynienie i duża aktywność mimiczna sprawiają, że skóra w tej strefie jest bardzo delikatna i podatna na powstawanie zmarszczek. Nie bez znaczenia pozostaje jej niewielka grubość, a tym samym niska zawartość kolagenu, elastyny czy gruczołów łojowych. Oznaki starzenia skóry w okolicach oczu mogą uwidocznić się dość wcześnie, co wynika również z jej podatności na podrażnienia, obrzęki czy alergie. W takim właśnie przypadku zastosowanie znajduje mezoterapia z użyciem tropokolagenu, który zawarty jest w odpowiednich preparatach przeznaczonych do iniekcji.

Oznaki starzenia i profilaktyka

Skóra pod oczami ulega starzeniu w wyniku zmian, które zaczynają zachodzić w organizmie już około 25. roku życia. Spadek produkcji kolagenu i elastyny może się odbywać z różną szybkością, zależnie od predyspozycji genetycznych, stylu życia czy metod pielęgnacji. Niekorzystne zmiany są jednak praktycznie nieuniknione, dlatego decyzja o zastosowaniu zabiegu spowalniającego lub przesuwającego w czasie ten proces, podejmowana jest coraz częściej. Taki zabieg z wykorzystaniem odpowiedniego preparatu na bazie kolagenu, może być bez przeszkód przeprowadzany w bardzo delikatnej okolicy powiek. W tym przypadku zastosowanie znajdują produkty na bazie tropokolagenu typu I, którego budowa jest niemal identyczna z naturalnie syntetyzowanym przez fibroblasty kolagenem ludzkim. Z tego względu jest on powszechnie wykorzystywany w różnych zabiegach, w tym również z zakresu medycyny estetycznej.

Specyfika zabiegu

Tropokolagen działa jako substrat, który buduje dojrzały kolagen, dzięki swojej formie bezpośrednio po iniekcji natychmiastowo wbudowuje się w strukturę biorusztowania tkanki skóry zawierającej dojrzałe włókna kolagenowe, jednocześnie rozpoczynając ich odbudowę. Skóra w okolicy oczu może dzięki temu odzyskać dawną sprężystość i gęstość, w wyniku czego poprawia się jej ogólna kondycja. Tropokolagen posiada unikalną zdolność do wzmacniania tkanek i ich zagęszczania, wywierając odpowiedni wpływ na włókna kolagenu. Zabieg z użyciem preparatu o odpowiednich składnikach, takich jak bioflawonoidy czy witaminy, jeszcze bardziej ułatwia pobudzanie występujących w tkance podskórnej fibroblastów do produkcji kolagenu, a tym samym odbudowy włókien, co pozwala na regenerację tkanek.

Oko dojrzałej kobiety

W jaki sposób działa mezoterapia okolicy oczu i jakie właściwości mają stosowane preparaty?

Mezoterapia okolicy oczu, aby była skuteczna i bezpieczna, powinna być przeprowadzona z wykorzystaniem substancji, których działanie w dużym stopniu opiera się na wyzwalaniu procesów naturalnie przebiegających w organizmie. Dzięki temu unikniemy w tej delikatnej okolicy działań niepożądanych, takich jak obrzęki, podrażnienia, a także inne poważniejsze, często nieodwracalne. Naturalne pochodzenie tropokolagenu sprawia, że pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Po zabiegu niskie jest też ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych, przez co po jego zakończeniu można praktycznie od razu powrócić do normalnych aktywności.

Budowa tropokolagenu typu I

Kolagen jest głównym budulcem skóry, a jako prekursor jego dojrzałej formy, w zabiegach przeciwstarzeniowych główne zastosowanie znajduje wspomniany już tropokolagen typu I. Substancja ta charakteryzuje się budową w formie potrójnej helisy, a do macierzy zewnątrzkomórkowej trafia w wyniku procesu naturalnej neosyntezy z wykorzystaniem fibroblastów. Jego aktywność poprawia integralność i sprężystość tkanek poprzez utworzenie przestrzennej siatki w postaci biorusztowania. W mezoterapii zastosowanie znajduje tropokolagen pochodzenia wieprzowego, którego budowa jest w ok. 96% zgodna z ludzkim kolagenem syntetyzowanym przez fibroblasty. Z tego względu odznacza się wysoką kompatybilnością biologiczną i nie wywołuje alergii lub innych działań niepożądanych.

Charakterystyka terapii anti-aging

Mezoterapia może być wykorzystana nie tylko do redukcji zmarszczek mimicznych, cieni i worków pod oczami czy przepuklin tłuszczowych. Zabieg ten działa bowiem zarówno naprawczo, jak i zapobiegawczo. Z tego względu spore znaczenie ma odpowiednio wczesne rozpoczęcie terapii z wykorzystaniem tropokolagenu, aby uzupełniać braki kolagenu powstające wraz z wiekiem i sprzyjające powstawaniu zmian skórnych. W przypadku każdego pacjenta istotne jest natomiast indywidualne podejście, ale zawsze kluczowe pozostaje właściwe zaplanowanie profilaktyki i regeneracji. Preparaty zawierające tropokolagen odpowiednie są dla osób w każdym wieku, dlatego są wykorzystywane w wielu gabinetach medycyny estetycznej. Zabieg z ich użyciem może być stosowany nie tylko w okolicach oczu, ale też innych obszarach twarzy oraz ciała.