Zabieg kolagenowy na twarz, to specjalistyczna procedura medycyny estetycznej, w której zastosowanie znajduje kluczowy składnik budulcowy skóry. Obecnie najczęściej jest on dostarczany poprzez iniekcję odpowiedniego preparatu, pozwalającego na zregenerowanie i odżywienie cery. Organizm naturalnie produkuje kolagen, jednak jego zasoby zmniejszają się w wyniku procesów starzenia czy oddziaływania czynników środowiskowych i wymagają efektywnej stymulacji do odnowy.
Spis treści:
W jakim celu się go wykonuje?
Specyfika procedury
Oddziaływanie tropokolagenu
Od czego zależy cena?
Odpowiednia forma
Prawidłowy preparat
W jakim celu wykonuje się zabieg kolagenowy na twarz?
Zabieg kolagenowy na twarz ma na celu przede wszystkim zregenerowanie skóry, która wykazuje wyraźne objawy starzenia, takie jak zwiotczenie, przesuszenie i utrzymujące się zmarszczki. Substancja ta redukuje także nadmierne napięcie mięśni mimicznych, a zarazem tonuje mięsień szeroki szyi. Kolagen można zastosować również w terapii różnych niedoskonałości skórnych, takich jak przebarwienia, bruzdy, zmarszczki czy blizny. Odpowiedni zabieg może się ponadto przyczynić do redukcji lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej, pozwalając na zmniejszenie widoczności podwójnego podbródka i innych nieestetycznych zmian.
Specyfika procedury
Podstawową procedurą z wykorzystaniem tej substancji jest mezoterapia tropokolagenowa, przeprowadzana najczęściej celem regeneracji i odmłodzenia skóry twarzy. Zabieg stymuluje aktywność fibroblastów, a tym samym pobudza je do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny. Sama procedura opiera się na dostarczaniu do skóry odpowiednio dobranego preparatu. Poza podstawową substancją aktywną w formie kolagenu, ważne jest, aby środek zawierał również składniki mineralne czy witaminy, które pozwolą mu na skuteczniejsze działanie. Fibroblasty ulegają pobudzeniu również do produkcji kwasu hialuronowego, który w przestrzeni międzykomórkowej wiąże się z wodą, dzięki czemu zostaje zachowane odpowiednie nawilżenie i elastyczność tkanki. Mezoterapia tropokolagenowa trwa około 10 – 30 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania, a najczęściej także nie wymaga podania miejscowego znieczulenia. Do wstrzykiwania preparatu służy odpowiednio cienka igła, a zawarte w substancji mikrocząsteczki, zapewniają brak powikłań pozabiegowych.
Schemat działania tropokolagenu
Po zabiegu wytwarzają się nowe włókna kolagenowe, które mają regularną i równoległą strukturę, dzięki czemu zachowują odpowiednią budowę i wytrzymałość. Z tego względu pozwalają na przywrócenie skórze prawidłowego napięcia, redukując zwiotczenie i wygładzając zmarszczki. Procedura ta może przyczynić się do poprawy zaburzonego owalu twarzy, a także zregenerować skórę poddaną promieniowaniu słonecznemu. Cera w rezultacie staje się promienna, zregenerowana i odmłodzona. Zabieg kolagenowy na twarz z użyciem tropokolagenu, zalecany jest również jako działanie prewencyjne przed uszkodzeniami włókien skóry, spowodowanych nie tylko wiekiem, ale także aktywnością wolnych rodników. Cera jest na nie najbardziej narażona w wyniku oddziaływania promieniowania UV, stresu, nieprawidłowej diety, kontaktu z zanieczyszczeniami czy stosowaniem używek.
Od czego zależy cena za zabieg kolagenowy na twarz?
Zabieg kolagenowy na twarz to procedura, której cena zależy głównie od zastosowanego preparatu, a także potrzebnej ilości zabiegów w serii. Aby był skuteczny, powinien być realizowany z wykorzystaniem odpowiednio dobranego tropokolagenu, którego cząsteczki łącząc się, budują włókna kolagenowego, będąc ich głównym elementem strukturalnym, a do jego syntezy w tkance łącznej dochodzi przy udziale fibroblastów. Składnik ten produkowany jest naturalnie, jednak z wiekiem jego ilość w organizmie znacząco maleje. Widoczne ubytki mogą występować już po 25. roku życia, co objawia się utratą jędrności i elastyczności skóry, zmarszczkami czy zaburzeniami owalu twarzy.
Odpowiednia forma
Procedury wykonywane w obszarze twarzy najczęściej odbywają się przy użyciu tropokolagenu typu I, który jest prekursorem dojrzałego kolagenu. Jego produkcja przez fibroblasty odbywa się w procesie neosyntezy w macierzy zewnątrzkomórkowej, w wyniku czego powstaje wytrzymałe biorusztowanie kolagenowe. Taka przestrzenna sieć gwarantuje wysoką integralność strukturalną tkanek, co poprawia ich ogólną sprężystość i odporność na rozciąganie. W mezoterapii zastosowanie znajduje tropokolagen typu I, który posiada budowę niemal identyczną z kolagenem naturalnie syntetyzowanym przez fibroblasty w ludzkim organizmie. Dzięki takim preparatom jesteśmy w stanie osiągnąć najwyższą skuteczność zabiegu oraz bezpieczeństwo.
Prawidłowy preparat
Preparat iniekcyjny stosowany w mezoterapii, dostarczany jest do wybranych obszarów skóry punktowo, skąd trafia bezpośrednio do tkanek. Zabieg ten najczęściej wykonuje się przy użyciu gotowych do wykorzystania produktów, zamkniętych w sterylnych fiolkach. Preparaty w takiej formie nie wymagają żadnego dodatkowego przygotowania, a zawarte w nich substancje czynne są bardzo dobrze zabezpieczone przed ewentualnym zanieczyszczeniem. Wybór gotowych środków iniekcyjnych może też przyczynić się do skrócenia czasu trwania całej procedury. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na komfort i bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu, warto wybierać preparaty, które nam je zapewnią.